• 20/05/2024

Financial Times: İngiltere, Gazze’deki sorunu bitirmek için beş maddelik plan hazırladı

 Financial Times: İngiltere, Gazze’deki sorunu bitirmek için beş maddelik plan hazırladı

Financial Times: İngiltere, Gazze’deki sorunu bitirmek için beş maddelik plan hazırladı

İngiltere hükümetinin Gazze savaşını sona erdirmeye yönelik beş maddeli bir plan hazırladığını ve bunu bir dizi ülkeye sunduğunu bildirildi.

Financial Times’ta yer alan habere göre Britanya Dışişleri Bakanı David Cameron, bu hafta düzenlediği Orta Doğu turunda İsrail ve Filistin Yönetimi liderleriyle Londra’nın önerilerini görüştü.

Garanti isteniyor

Hem bakanın hem de yardımcılarının daha önce kamuoyu önünde yaptıkları konuşmalarda ana hatlarından bahsettikleri plan, insani yardım için çatışmalara derhal ara verilmesini, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni yönetecek teknokratlardan oluşan bir Filistin hükümetinin kurulmasını, tüm esirlerin serbest bırakılmasını ve Filistin direnişinin İsrail topraklarına dönük saldırılarını kalıcı olarak durduracağına dair garantiler verilmesini öngörüyor.

Londra’nın planına göre Yahya Sinvar da dahil olmak üzere Hamas liderliğine Gazze Şeridi’ni terk etmeleri dayatılacak.

Ayrıca planda, iki taraf için de ‘iki devletli çözüm’ çerçevesinde bir Filistin devleti kurulması konsuunda net bir ‘siyasi ufuk’ tanımlanması öneriliyor.

Kalıcı ateşkes çabası

Gazeteye konuşan ve ismi açıklanmayan bir İngiliz yetkili, “Duraklama ilan edildiğinde bunu kalıcı bir ateşkese dönüştürme yönünde her türlü çabanın gösterilmesi ve gerçekçi, ulaşılabilir ve ateşkesi istikrarlı ve kalıcı kılabilecek olana odaklanılması gerektiği fikrini güçlendirmeye çalışıyoruz,” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Orta Doğu konulu açık oturumunda konuşan Cameron’ın yardımcısı Tarık Ahmed, ‘Filistinlilerin Gazze Şeridi’nden tehcire zorlanmasının hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu’ söylemişti.

İLGİLİ HABERLER