Flaş iddia: İngiltere KKTC’yi tanımaya hazırlanıyor

 Flaş iddia: İngiltere KKTC’yi tanımaya hazırlanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Boris Johnson’a çağrıda bulunurken, Sunday Times Gazetesi İngiltere’nin Kuzey Kıbrıs’ı yakın zamanda bağımsız bir ülke olarak tanıyabileceğini iddia etti.

Sunday Express gazetesine konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Boris Johnson’ı ve İngiliz hükümetini, Kıbrıs’ta iki devletli çözüm planının arkasında durmaya davet etti.

Tatar, İngiltere’nin, Brexit ile birlikte Avrupa Birliğinden ayrılmasının ardından, Kıbrıs2taki garantör ülke rolünü daha iyi uygulayabileceğinin altını çizdi. Tatar’a göre;  İngiltere, mevcut pozisyonda hem Kıbrıslı Rumlar’a hem de Türklere dengeli bir şekilde davranabilir.

İNGİLTERE KKTC’Yİ BAĞIMSIZ ÜLKE OLARAK TANIYABİLİR

Öte yandan Sunday Times’ın İngiliz hükümetine yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre; , “Birleşik Krallık hükümeti Kuzey Kıbrıs’ı bağımsız bir ülke olarak resmen tanımayı düşünüyor.”

BU SAYEDE UÇUŞLAR BAŞLAYABİLİR

KKTC’nin tanınması halinde iki ülke arasında doğrudan uçuşların başlayabileceğinin ifade edildiği haberde, bu durumun Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan 300 bin Kıbrıslı Türk ve binlerce İngiliz vatandaşına birçok alanda kolaylıklar sağlayabileceğinin altı çizildi.

İLGİLİ HABERLER