Fransa İçişleri Bakanı: İngiltere, düzensiz göçmenlerle ilgili mevzuatını değiştirmeli

 Fransa İçişleri Bakanı: İngiltere, düzensiz göçmenlerle ilgili mevzuatını değiştirmeli

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Manş Denizi’nden geçen düzensiz göçmenlerle ilgili meseleyi çözmek için İngiltere’nin mevzuatını değiştirmesi gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Darmanin, La Voix Du Nord yerel gazetesine, İngiltere’ye ulaşmak amacıyla Manş Denizi’nden geçen düzensiz göçmenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Darmanin, “İngiltere, normal bir göç akışına olanak sağlayan adımlar atmadıkça bu sınır meselesi çözüme kavuşmayacak.” ifadesini kullandı.İngiltere’nin, iltica veya aile birleşimi için talepte bulunmaları amacıyla düzensiz göçmenlerin topraklarına girmesine izin vermediğine işaret eden Darmanin, “İngiltere, bunu yapmıyor çünkü sınırı onların yerine biz koruyoruz.” görüşünü paylaştı.

Darmanin, hiçbir yasa, polis veya duvarın bir kadının eşine veya bir çocuğun annesine kavuşmasını engelleyemeyeceğinin altını çizdi.

İngiltere’de 1 milyon düzensiz göçmenin bulunduğunu söyleyen Darmanin, bu ülkenin her yıl bu göçmenlerden 6 binini sınır dışı ettiğini anlattı.

Darmanin, “Bu, şu anlama geliyor: İngiltere’ye geldiğinizde bir iş bulacağınız, ailenizi bulacağınız ve burada kalacağınızdan eminsiniz. Yolculuk çekici geliyor. İngiltere, yasa dışı çalışmayı yasaklamak için mevzuatını değiştirmeli.” ifadelerini kullandı.Öte yandan Darmanin, işçi sınıfının yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini, aksi takdirde aşırı sağcıların 2027’de düzenlenecek cumhurbaşkanı seçimini kazanacağı yorumunda bulundu.Darmanin, aşırı sağcı siyasetçi Marine Le Pen’in 5 yıl içinde cumhurbaşkanı seçimini kazanmasının “muhtemel” olduğunu ifade etti.

İLGİLİ HABERLER