Fransa Sınırını Yeniden Çizen Belçikalı Çiftçi

 Fransa Sınırını Yeniden Çizen Belçikalı Çiftçi

Fransa sınırına oldukça yakın bir yerde yaşayan bir Belçikalı çiftçi, ülke sınırlarını ihlal ediyor ve hatta yeni bir sınır çizgisi çekiyor. Belçika ile Fransa arasında 1819 yılında belirlenen bu sınır çizgisi 200 yıldır iki ülke tarafından da kabul edilmiş. Yıllardır burada yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Belçikalı çift, farkında olmadan sınır çizgisini komple değiştiriyorlar.

Tarlayı sürerken traktöre engel olduğu için iki ülke arasındaki sınır çizgisini simgeleyen taşı yaklaşık 2,5 metre ileriye taşıyan adam aslında Belçika topraklarını biraz daha büyüttü. Belçika’nın Hainaut eyaletinde Fransa sınırında bulunan Erquelinnes kasabasında yaşayan çiftçi, tarlasında bulunan taşın, uluslararası bir diplomatik soruna yol açacağını düşünemedi. Fakat ne yazık ki, Fransa ve Belçika arasında diplomatik bir mesele yıllar sonra gündeme gelmiş oldu. 

Belçika medyasına göre çiftçi, tarlasındaki sınır taşını 2 metre 29 santim öteye taşıyarak, 1819 yılında işaretlenen sınırı “yeniden çizmiş” oldu. Her iki ülke de taşı geri taşımak ve çiftçinin de işini zorlaştırmak yerine, taşın yeni konumunu sınır sayacaklar. 

İLGİLİ HABERLER