• 22/04/2024

Fransa’daki gurbetçilerin yardımları deprem bölgesine ulaştı

 Fransa’daki gurbetçilerin yardımları deprem bölgesine ulaştı

Fransa’daki gurbetçilerin yardımları deprem bölgesine ulaştı

Fransa’da yaşayan gurbetçiler tarafından Türkiye’deki depremzedeler için başlatılan yardım kampanyasında toplanan 2 tır malzeme, Kahramanmaraş’a ulaştı.

Fransa’nın Pays de la Loire Bölgesi’nde bulunan Chateaubriant’ta yaşayan gurbetçilerin kurduğu Chateaubriant Derneği (ACTC), 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından yardım kampanyası başlattı.

Fransız vatandaşlarının da destek verdiği kampanya kapsamında birkaç günde gıda ve sağlık malzemeleri, çocuk bezi, biberon, yatak, elbise, ayakkabı, ısıtıcı, yatak, çadır olmak üzere 25 ton yardım toplandı. Kampanyayı duyan bir Fransız, 500 tekerlekli sandalye, yürüteç ve koltuk değneği ile kampanyaya katıldı.

Chateaubriant Belediyesinin tahsis ettiği salonda biriktirilen malzemeler, iki ayrı tıra yüklenerek Dernek Başkanı Nihat Kılıç ve dernek yöneticileri Cuma Avcı, Hüseyin Ceran, Mehmet Özdemir ve Nihat Ökten tarafından önce Marsilya’dan gemiyle Yalova’ya, daha sonra da Kahramanmaraş’a getirildi.

Yardım malzemeleri, Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesindeki AFAD deposuna teslim edildi.

Dernek Başkanı Kılıç, ayrıca dernek olarak topladıkları 65 bin avroyu da AFAD’a bağışladıklarını kaydetti.

İLGİLİ HABERLER