Genç kadın korona virüs nedeniyle saçlarını kaybetti

 Genç kadın korona virüs nedeniyle saçlarını kaybetti

Londra’nın güneybatısındaki Clapham’da hayatını sürdüren 26 yaşındaki Heloise Byfield adlı kadının saçları Covid-19 enfeksiyonundan aylar sonra tutam tutam dökülmeye başladı.

Sunday Times’a o günleri anlatan Byfield, 2020 yılının Kasım ayında saçlarını yıkarken bir anda elinde bir tutam saç kaldığını fark ettiğini belirterek, “Saçlarım öbek öbek dökülüyordu. Tüm saçlarım çok hızlı şekilde kopuyordu. Bu da beni paniğe sevk ediyordu. Neler olduğunu anlayamıyordum” diye konuştu.

Genç kadının geçtiğimiz yıl Mart ayında korona virüse yakalandığı ve hastalığı hafif atlatarak geçirdiği öğrenildi. Uzmanlar ise saç dökülmesinin Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle olabileceği üzerine görüş bildirdiler.

“SAÇLAR TEKRAR UZUYOR”

Sunday Times’ın görüşlerini sorduğu bilim insanı Dr. Gail Allsopp, “Bunun neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Genelde saç dökülmesi fiziksel ve psikolojik birçok sebeple meydana gelebilir. İyi haber; saç dökülmesi geçici olabiliyor. Birkaç ay sürse bile saç tekrar uzayabiliyor. Elde ettiğimiz bulgular birçok vakada zaman geçtikten sonra saçların tekrar uzayabildiğini gösterdi” dedi.

ENFEKSİYON SIRASINDADAKİ STRES HORMONU TETİKLEYEBİLİR

Bilim insanlarının neden Covid-19’un saç dökülmesine sebep olduğunun bilinmediğinin altını çizen gazeteye göre; yıllardır trafik kazasından, ameliyatlara kadar birçok durum saç dökülmesini tetikliyordu. Şimdi korona virüsü de bu listeye eklemek şeklinde yorum yapıldı.

Öte yandan; haberde saç dökülmesinin nedenlerinden birinin enfeksiyon sırasında yaşanan Kortizol yani stres hormonu ya da kan dolaşımının etkisi olabileceği belirtildi.

İLGİLİ HABERLER