“Gerçek Yaşam Desteği” alan çalışanlara %10 ücret artışı

 “Gerçek Yaşam Desteği” alan çalışanlara %10 ücret artışı

“Gerçek Yaşam Desteği” alan çalışanlara %10 ücret artışı

Birleşik Krallık’ta yüzbinlerce çalışan, işverenlerinin gönüllü Gerçek Yaşam Desteği (Real Living Wage) programına kayıtlı olması nedeniyle Salı gününden itibaren %10’luk bir ücret artışı görecek.

Yaşam Desteği Vakfı, bu artışın düşük ücretli işçiler için bir “cankurtaran” olacağını belirtti.

İşverenler, hükümetin belirlediği asgari ücretten daha yüksek bir oran olan geçim ücretini ödemeyi seçebilecekler. Ancak İngiliz Ticaret Odası “firmaların karşılayabileceği yeni maliyet miktarının bir sınırı” olduğunu söyledi.

Gerçek Yaşam Desteği programına katılan işverenler, çalışanlarına, hayır kurumunun insanların günlük masrafları karşılamak için ihtiyaç duyduğunu düşündüğü miktarı yansıtan bir oranda ödeme yapma taahhüdünde bulunuyorlar. Bu artışın ardından bu rakam, hükümetin belirlediği asgari ücret olan 23 yaş üstü kişiler için saat başına 10,42 £ olan Ulusal Geçim Ücreti’nden 1,58 £ daha fazla yüksek hale geldi.

Londra’daki işçilerin, işverenlerinin programa katılması halinde maaşlarının 11,95 £’dan 13,15 £’a çıkacağını görecekleri belirtildi.

Vakfa göre, yeni Gerçek Yaşam Desteği, kazanan tam zamanlı bir çalışan, mevcut hükümet asgari ücretine sahip birinden yılda 3.081 £ daha fazla ve Londra’da ek olarak 5.323 £ kazanacak.

İLGİLİ HABERLER