Güney Afrikalılar, kendilerinden çalınmış mirası geri istiyor

 Güney Afrikalılar, kendilerinden çalınmış mirası geri istiyor

Britanya kraliyetinin taç giyme törenlerinde kullanılan “Hükümdarın Haçlı Asası” isimli tarihi asayı süsleyen “Afri Britanya kraliyetinin taç giyme törenlerinde kullanılan “Hükümdarın Haçlı Asası” isimli tarihi asayı süsleyen “Afrika’nın Büyük Yıldızı”, 530,2 karat ağırlığıyla dünyanın kesilmiş en büyük renksiz elması özelliğini taşıyor.

Güney Afrikalılar, sömürge döneminde Londra’ya götürülen elmasın kendilerinden çalınmış bir ata mirası olduğunu vurguluyor.

Britanya’da, Londra Kulesi’nde muhafaza edilen Afrika’nın Büyük Yıldızı’nın, çıkarıldığı Güney Afrika Cumhuriyeti’ne iade edilmesi talebi son haftalarda Güney Afrikalılar tarafından sıklıkla gündeme getiriliyor.

Britanya Tarihi Kraliyet Saraylarına göre dünyanın kesilmiş en büyük renksiz elması olan Afrika’nın Büyük Yıldızı’nın, dönemin İngiliz sömürgesi tarafından yerli halkın izni olmadan Londra’ya götürüldüğüne dikkati çeken Güney Afrikalılar, bu elmasın kendilerinden çalınmış bir ata miras olduğunu öne sürüyor.

Öte yandan elmas, süslediği kraliyet asasıyla Britanya Kraliyet Hazinesi’nin en değerli parçaları arasında yer alıyor.

Elmas en az 400 milyon dolar değerinde

İngiliz ve Güney Afrika kaynaklarından derlenen bilgiye göre, Afrika’nın Büyük Yıldızı, büyüklüğünün yanı sıra teknik açıdan kusursuzluğuyla da türünün ender örnekleri arasında yer alıyor.

Yaklaşık 26,5 gram ağırlığında, armut biçimli, 74 façeta sahibi ve olağanüstü berraklıktaki bu değerli taşın, piyasa değerinin en az 400 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Elmas koloni yöneticilerinin Britanya Kralı’na “armağanı”

Afrika’nın Büyük Yıldızı aynı zamanda, Güney Afrika’da 1905’te çıkarılan ve dünyanın en büyük işlenmemiş elması kabul edilen 3 bin 106,8 karatlık “Cullinan Elması”nın en büyük parçası olma özelliği taşıyor.

Dönemin İngiliz kolonisi Transvaal hükümeti tarafından, beyaz maden patronu Sör Thomas Cullinan’dan satın alınıp, Kral 7. Edvard’a “armağan edilen” dev Cullinan Elması, Kral tarafından kraliyet mücevheratında kullanımı için kesilmek üzere Amsterdam’daki elmas atölyelerine gönderilmişti.

İLGİLİ HABERLER