Güney Somerset’te Gezilecek En İyi 10 Yer

 Güney Somerset’te Gezilecek En İyi 10 Yer

Christopher Nicholson/Alamy

Güney Somerset, inişli çıkışlı tepeleri, altın renkli köyleri, muhteşem bahçeleri ve tarihi evleri ile İngiltere’nin en etkileyici manzaralarına ev sahipliği yapıyor.

Lytes Cary, Somerton

1300’lü yıllara dayanan Lytes Cary, uzun yıllar Lyte ailesine ait olan tarihi bir malikanedir. Elizabeth I döneminin botanikçisi Henry Lyte tarafından tasarlanan bahçeleri ile ünlüdür. Malikane, 1909 yılında yeni bir aile tarafından restore edilerek bugünkü haliyle Sanat ve El Sanatları bahçesi haline getirilmiştir. 350 dönümlük arazide yürüyüş yapabilir ve Cary Nehri boyunca huzur dolu anlar geçirebilirsiniz. Ayrıca ana malikanenin bir bölümünde veya giriş kapılarının yanındaki kır evinde konaklayabilirsiniz.

Ham Hill Ülke Parkı

Ham Hill, bir zamanlar Demir Çağı’na ait bir tepe kalesi olan ve günümüzde yaban hayatı cenneti haline gelmiş bir bölgedir. Yürüyüşçüler ve koşucular için popüler olan park, nefes kesici manzaralar sunmaktadır. Stoke-sub-Hamdon’dan başlayarak tepeye doğru yürüyüş yapabilir ve popüler Prince of Wales barında mola verebilirsiniz. Ayrıca, Elizabeth dönemi mimarisinin bir başyapıtı olan Montacute House’u ziyaret edebilirsiniz. Bu ev, National Trust tarafından korunmaktadır ve yakınında konaklama imkanı sunan iki güzel pansiyon bulunmaktadır.

Hinton St George

Altın renkli ham taşlar ve çiçeklerle bezeli Hinton St George köyü, Somerset’in en güzel köylerinden biridir. 1680 yılından kalma Lord Poulett Arms, yerel biralar ve lezzetli yemekler sunan bir gastropub olarak hizmet vermektedir. Ayrıca köyde yer alan St George’s Kilisesi’nde, Poulett ailesine ait mezarları ve etkileyici bir şapeli görebilirsiniz.

Barrington Mahkemesi, Ilminster

Barrington Court, bir zamanlar Roma villasının bulunduğu ve sonrasında şeker şirketi mirasçıları Lyles tarafından restore edilen bir bölgedir. Bahçeler, ünlü bahçıvan Gertrude Jekyll’in dokunuşları ile şekillendirilmiştir. Yakındaki Barrington Boar restoran ve pub, yerel ürünlerle hazırlanan ödüllü yemekler sunmaktadır.

Güney Petherton

Roma Fosse Yolu üzerinde yer alan Güney Petherton, ışıltılı ham taşlardan yapılmış bir köydür. Güney Somerset’in en heyecan verici restoranlarından biri olan Holm, yerel ve mevsimlik ürünlerle hazırlanan lezzetler sunmaktadır. Ayrıca, İngiliz Mirası’nın I. derece listesinde yer alan East Lambrook Malikanesi Bahçeleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Muchelney

Somerset Düzeyleri’nde yer alan Muchelney, zengin yaban hayatı ve tarihî kalıntıları ile dikkat çekmektedir. Köydeki John Leach Pottery, koleksiyonluk çömlekler sunmaktadır. Ayrıca, ortaçağ manastırının kalıntılarını ve keşişlerin tuvaletini görebilirsiniz. Langport’ta ise aile tarafından işletilen Brown & Forrest sigara içme yeri bulunmaktadır.

Parrett Nehri Yolu

Parrett Nehri’nin kıyısında yürüyüş ve bisiklet turları için ideal pek çok rota bulunmaktadır. Balıkçıllar, su samurları ve yalıçapkınları gibi yaban hayatını gözlemleyebilirsiniz. Martock’tan başlayarak Kingsbury Episcopi’ye yürüyüş yapabilir ve Burrow Hill Cider Farm’ı ziyaret edebilirsiniz.

Forde Manastırı, Chard

Exe Nehri’nin taşkın yatağında yer alan Forde Manastırı, yaklaşık 900 yıl önce kurulmuş ve geniş bahçeleriyle dikkat çeken bir mekandır. Manastır, 1649’dan bu yana bir ev olarak kullanılmış ve 18. yüzyılda geniş bahçelerle yeniden şekillendirilmiştir. Mevcut sahipleri tarafından ödüllü bahçeler yaratılmıştır.

Somerset’teki Newt, Cary Kalesi

The Newt, bir kısmı lüks otel, büyük kısmı ise vizyoner bahçelerden oluşan 17. yüzyıldan kalma bir malikane ve çevresidir. Sezonluk etkinlikler ve atölyeler düzenlenmektedir. Bahçeyi görmek için üyelik gerekmekte olup, yılda birkaç kez ziyaret edebilirsiniz.

Bruton

Bruton, Orta Çağ’da manastırı sayesinde gelişmiş bir kasabadır. Hauser & Wirth sanat galerisi ve Piet Oudolf’un tasarladığı 1,5 dönümlük bahçe, kasabanın en önemli cazibe merkezlerindendir. Ayrıca, çiftlik mağazasında yerel ürünler ve lezzetler bulabilirsiniz.

Bu güzellikleri keşfederek Güney Somerset’in tarihî ve doğal zenginliklerini doyasıya yaşayabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER