Hackney Belediyesi okul hemşireliği için 7 milyon sterlinlik desteği açıkladı

 Hackney Belediyesi okul hemşireliği için 7 milyon sterlinlik desteği açıkladı

Londra’nın Hackney ilçesindeki okullarda hemşireliği desteklemek için Konsey’in 7 milyon serlin tutarında fon sağlayacağı açıklandı.

Para, ilk ve ortaokullarda sağlık hizmetlerinin sağlanmasına yardımcı olan Şehir ve Hackney Okul Tabanlı Sağlık Hizmetinin (SBHS) yenilenmesi için kullanılacak.

Konsey, finansmanın “muazzam mali baskılara” rağmen kararlılığını gösterdiğini söyledi.

SBHS sözleşmesi üç yıl sürecek ve iki yıl daha uzatılabilecek.

Okullarda daha fazla hemşirelik hizmeti sağlanmasının Hackney Belediyesi’nin çocukların sağlığını iyileştirmeye yönelik daha geniş girişiminin bir parçası olduğu belirtiliyor.

Şehirdeki yoksullukla mücadele eden Trust for London’a göre Hackney’de çocuk yoksulluğu oranı %43; bu oran başkentin ortalamasının %10 üzerinde.

‘İhtiyaçlar artıyor’

Sağlıktan sorumlu kabine üyesi Meclis Üyesi Chris Kennedy, sözleşmenin konseyin “altında bulunduğu yoğun mali baskıya rağmen sağlık harcamalarını azaltmama” konusundaki kararlılığını gösterdiğini söyledi. “Okullardaki çocuk sayısı azalıyor ama bireysel ihtiyaçları artıyor” diye ekledi.

Yerel Demokrasi Raporlama Servisi’ne (LDRS) göre konsey, SBHS programını yenileyerek okullar ve okul hemşireleri arasında gördüğü kopukluğu yeniden gidermeyi umuyor.

Duyurunun ardından Halk Sağlığı Danışmanı Carolyn Sharpe, hemşirelerin yeni yapısının “temel sağlık rehberliği sağlama kapasitesini ve doğum kontrolü ve aşı tavsiyeleri gibi bakımın temel unsurlarını” genişleteceğini söyledi.

Yatırımın, hemşirelerin “erken yardıma ihtiyacı olan çocukları tespit etmek ve doğru desteğin sağlanmasını sağlamak için klinik becerilerini ve kararlarını kullanmalarına” olanak sağlaması gerektiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER