Hint varyantının yayılmasının sorumlusu bulundu

 Hint varyantının yayılmasının sorumlusu bulundu

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) Test ve İzleme sistemindeki başarısızlıkların koronavirüsün Hint varyantının yayılmasını şiddetlendirdiği belirtildi.

BBC’nin haberine göre; NHS sisteminde yaşanan teknik bir sorun, başlangıçtaki Hint varyantının vakalarının üç hafta boyunca tespit edilememesine neden oldu. Hükümet, Test and Trace (Test ve Takip) ile ilgili sorunların başlamasından iki gün sonra, 23 Nisan’da, Hindistan’ı kırmızı liste yasaklı ülkeler arasında ekledi.

MESAJLARDA GECİKME YAŞANDI

Sağlık Bakanlığı, Blackburn’e Darwen Konseyi ile birlikte haberi olmadığı 164 vaka olduğunu iletti. Rapora göre, etkilenen kişiler daha sonra izlendi. 130 vaka daha bildirilmedi ve 10 günlük tecrit süresini geçtikleri için takip edilemedi. Belgeye göre, vakalar sisteme 12 Mayıs’ta yüklendiğinde bile, telefon numaraları veya adresler gibi bazı önemli bilgiler hala eksikti. Hükümet, koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerle temas halinde olan “az sayıda” kişinin “NHS Test and Trace’den mesaj almada geçici bir gecikme yaşadığını” söyledi.

Teknik bir aksaklık olduğu düşünülen durumdan etkilenen diğer alanların Blackpool, York, Bath ve Kuzey Doğu Somerset, Bristol, Kuzey Somerset, Southend-on-Sea ve Thurrock olduğu öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER