• 01/03/2024

HS2 Demiryolu Projesi için şoke eden denetim raporu

 HS2 Demiryolu Projesi için şoke eden denetim raporu

HS2 Demiryolu Projesi için şoke eden denetim raporu

HS2 demiryolu hattına resmi bir denetçi tarafından “ulaşılamaz” notu verildi.

Altyapı ve Projeler Otoritesi tarafından Londra’dan Birmingham’a ve ardından Crewe’a uzanan ilk iki aşaması için “kırmızı” uyarı verildi.

Bütçe, program ve proje tanımıyla ilgili sorunlar dile getirildi.

Milyarlarca sterlinlik proje, Londra’yı orta ve kuzey İngiltere’ye bağlamayı hedefliyor, ancak büyük gecikmeler ve eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

IPA’nın büyük projelere ilişkin yıllık raporundaki kırmızı derecelendirme şu şekilde: “Projenin başarılı bir şekilde teslim edilmesi, ulaşılamaz görünmektedir. Bu aşamada yönetilebilir veya çözülebilir görünmeyen proje tanımı, programı, bütçesi, kalitesi ve/veya faydaların sunumu ile ilgili önemli sorunlar var Projenin yeniden kapsam belirlemesi ve/veya genel uygulanabilirliğinin yeniden değerlendirilmesi gerekebilir.”

Projenin Crewe’den Manchester’a uzanan aşamasına “kehribar” notu verildi, yani “uygun görünüyor” ancak “önemli sorunlar zaten var” anlamına da geliyor.

HS2’nin Londra-Birmingham ayağı 2026’da açılacaktı, ancak şimdi 2029 ile 2033 arasında olması bekleniyor.

İkinci aşama 2032-33’te açılacaktı, ancak 2035-2040’a ertelendi.

Hattın Leeds’e giden doğu ayağı iptal edildi ve bunun yerine daha kısa bir yüksek hızlı hat, Birmingham ile East Midlands Parkway’i birbirine bağlayacak.

Yönetim sorunları ve gerçekçi olmayan arazi değerlemeleri de maliyetlerin hızla artmasına neden oldu.

Tüm proje için 2015 yılında 55,7 milyar sterlinlik bir bütçe belirlendi, ancak 2b aşamasının West Midlands’tan East Midlands’a doğu ayağı hariç hedef maliyet, 2019 fiyatlarıyla 53 milyar sterlin ile 61 milyar sterlin arasına yükseldi.

Bu ayın başlarında, HS2 Ltd’nin CEO’su Mark Thurston istifasını açıkladı. Altı buçuk yıl sonra görevinden Eylül ayında ayrılacak.

İstifası, Londra ve Birmingham arasındaki projenin birinci aşaması yapım aşamasındayken geldi ve 350’den fazla sahada büyük çalışmalar yapılıyor.

Mart ayında Ulaştırma Bakanı Mark Harper, maliyetlerin 2,6 milyar sterlinden 4,8 milyar sterline yükselmesinin ardından Londra Euston’daki çalışmanın iki yıl süreyle durdurulacağını duyurdu.

Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü, hükümetin HS2’yi teslim etme taahhüdünü sürdürdüğünü söyledi.

İLGİLİ HABERLER