HS2’de Manchester bağlantısının iptal edilmesine karşı tepkiler artıyor

 HS2’de Manchester bağlantısının iptal edilmesine karşı tepkiler artıyor

HS2’de Manchester bağlantısının iptal edilmesine karşı tepkiler artıyor

Eski şansölye George Osborne, Manchester’a giden HS2 demiryolu bağlantısını iptal etmenin “büyük bir vandalizm eylemi” olacağını söyledi. The Times’daki yazısında, uzatmanın iptal edilmesinin “ekonomik olarak kendine büyük zarar verme eylemi” olacağını belirtti.

Hükümet, yüksek hızlı hattın Birmingham ile Manchester arasında devam edeceğini garanti etmeyi reddetmişti.

Manchester Belediye Başkanı Andy Burnham, uzatmadan vazgeçmenin “kuzey-güney uçurumu” yaratma riski taşıdığını söyledi.

BBC, HS2 ile ilgili kararın bu hafta içinde verilebileceğini biliyor.

Hafta sonu, mevcut Savunma Bakanı ve eski Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, maliyetlerin nasıl arttığı göz önüne alındığında HS2 planlarını gözden geçirmemenin “çılgınlık” olacağını söyledi.

HS2’nin Londra, Midlands ve İngiltere’nin kuzeyini birbirine bağlaması amaçlanıyor; batı Londra ile Birmingham arasındaki ilk kısım inşaatın ortasında.

Ancak plan bir bütün olarak, Birmingham ve Leeds arasında planlanan doğu ayağı da dahil olmak üzere halihazırda gecikmeler, maliyet artışları ve kesintilerle karşı karşıya kaldı.

İptal edilen doğu kesimi hariç HS2 maliyetlerine ilişkin son resmi tahminin toplamı yaklaşık 71 milyar £ civarındaydı.

Şansölye Jeremy Hunt geçen hafta maliyetlerin “tamamen kontrolden çıktığını” söyledi.

Ancak The Times’da Bay Osborne ve Lord Heseltine, Manchester rotasının ve potansiyel olarak Batı Londra ile Euston istasyonu arasındaki bağlantının iptal edilmesinin “büyük bir ekonomik kendine zarar verme eylemi ve dar görüşlülük kararı” olacağını söyleyerek; Başbakan’a çağrı yaptı:

“En büyük seviye atlama projesini iptal ettiğinizde nasıl bir daha seviye atladığınızı iddia edebilirsiniz? Altı farklı İngiliz hükümetinin vaat ettiği bir projenin iptal edilmesinden daha zarar verici bir karar düşünülemez. İptal edilen bir HS2 Kuzey ve Midlands’ı nerede terk eder?”

Pazar günü Shapps, HS2’nin kuzey bölümünün iptal edilmesi durumunda Leeds, Manchester ve Liverpool arasındaki Northern Powerhouse demiryolu planına yönelik ayrı planların devam edip etmeyeceği konusunda yorumda bulunmamıştı.

İLGİLİ HABERLER