Hükümet yeni çevresel inşaat kurallarını erteleyecek

 Hükümet yeni çevresel inşaat kurallarını erteleyecek

Hükümet yeni çevresel inşaat kurallarını erteleyecek

Geliştiriciler ve inşaatçılar biyolojik çeşitlilikten net kazanç sağlamaya hazırlanıyor.

BBC’nin edindiği bilgiye göre hükümet, geliştiricileri kırsal kesimleri ve yaban hayatı yaşam alanlarını iyileştirmeye zorlayan yeni çevre yasalarını yürürlüğe koymakta gecikiyor.

Biyoçeşitlilik Net Kazanımının (BNG), Kasım ayında İngiltere’deki planlama sisteminin zorunlu bir parçası olması planlanıyordu.

Ancak hükümet kaynakları BBC’ye bu yıl tanıtılmayacağını söyledi.

Çevreciler gecikmeden yakındı. Hükümet, politikaya hâlâ bağlı olduğunu ve yakında yeni bir uygulama tarihi açıklayacağını söyledi.

Yaban Hayatı Vakfı gecikmeyi “doğaya bir darbe daha” olarak nitelendirdi.

BNG politikası 2021 Çevre Yasası kapsamında onaylandı. Kurallar, geliştiricilerin doğal çevreyi önceden olduğundan ölçülebilir derecede daha iyi bir durumda bırakmalarını sağlamak için tasarlandı.

Gecikme, hükümetin “besin nötrlüğü” kirlilik kurallarını yürürlükten kaldırmak ve net sıfıra ulaşma politikasını yumuşatmak istemesiyle çevre politikası konusunda haftalarca süren siyasi belirsizliğin ardından geldi.

Sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen bir endüstri kuruluşu olan Birleşik Krallık Yeşil Bina Konseyi (UKGBC), BNG’nin gecikmiş uygulanmasının “yeşil işletmelere ve kalkınmaya zarar vereceğini” söyledi.

Çevre koalisyonu grubu Wildlife & Countryside Link’in CEO’su Richard Benwell, net kazancın “yeni kalkınmanın neden olduğu habitat zararını dengelemek için zaten minimum seviyeye indirildiğini” söyledi.

Kendisi, bir gecikmenin planın “temellerine zarar verebileceğini” de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER