‘İki doz Covid aşısı Omicron’a karşı yeterli değil’ uyarısı

 ‘İki doz Covid aşısı Omicron’a karşı yeterli değil’ uyarısı

İngiltere’de yapılan araştırmalara göre; iki doz Covid-19 aşısı, Omicron varyantına karşı yeterli değil.

Bilim insanlarının açıklamalarına göre; İngiltere’de Omicron ve Delta varyantları üzerine yapılan ilk analizler, aşıların son varyanta karşı daha az etkili olduğunu gösterdi. Üçüncü doz aşı ise Omicron’a karşı yüzde 75’e yaklaşan oranda koruma sağlıyor.

İKİ DOZ BIONTECH AŞISI YETERLİ DEĞİL

BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher’ın bildirdiğine göre; bilim insanları 581 Omicron ve binlerce Delta varyantını inceledi ve araştırma sonucu tek doz Oxford-AstraZeneca ve iki doz Pfizer-BioNTech aşısının, Omicron varyantına karşı etkinlik oranının önemli oranda düştüğü tespit edildi. Moderna ve Janssen aşılarıyla ilgili yeterli veri bulunmadığı, ancak onların farklı sonuç vereceğine dair bir neden olmadığı belirtildi.

TAKVİYE AŞI ÇAĞRISI

İngiltere hükümet yetkilileri insanlardan eğer iki doz Covid aşısı olmamışlarsa, aşılarını hızla tamamlamaları çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanı Sajid Javid ise açıklanan son verilerin, takviye doz aşıların önemini gözler önüne serdiğini söyledi. İngiltere’de şu ana kadar 3. Doz güçlendirici Covid aşısı yapılanların sayısı 22 milyonu aştı.

İLGİLİ HABERLER