• 22/04/2024

İklim değişikliği İngiltere’deki sel zarar faturasını %20 artırabilir

 İklim değişikliği İngiltere’deki sel zarar faturasını %20 artırabilir

İklim değişikliği İngiltere’deki sel zarar faturasını %20 artırabilir

Araştırmacılar, İngiltere’nin ayrıntılı bir “gelecek sel haritasını” oluşturular. Harita iklim değişikliğine yer verirken selin etkisini simüle ediyor.

Selin neden olduğu yıllık hasarın, gelecek yüzyılda bugünün terimleriyle beşte birden fazla artabileceğini ortaya koydu.

Küresel karbon emisyonlarını azaltma taahhütleri yerine getirilirse bu azaltılabilir.

İklim değişikliği taahhütleri yerine getirilse bile – sıcaklık artışının 1.8C civarında kalması- güneydoğu İngiltere, kuzeybatı İngiltere ve güney Galler dahil olmak üzere yerler önemli ölçüde artan sel baskınlarına maruz kalacak.

Yeni “sel riski haritası”ndaki ayrıntı, büyük ölçüde etkilenmeyecek yerleri de ortaya koyuyor. Araştırmacılar, bu ayrıntı seviyesinin planlama kararları için kritik olduğunu söylüyor.

BRISTOL ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞTI

Sel riski haritalarını oluşturmak için, Bristol Üniversitesi’nden araştırma ekibi ve sel ve iklim riskini değerlendiren bir şirket olan Fathom, önümüzdeki yıllarda her tür selin simülasyonunu yaptı.

İngiltere, İskoçya ve Galler’de insanların evlerine ve işyerlerine ne kadar sel hasarı verileceğinin ayrıntılı bir resmini oluşturmak için arazi, nehir akışı, yağış düzenleri ve deniz seviyesi hakkındaki bilgileri kullandılar.

Bunu, önümüzdeki yüzyıl boyunca Met Office iklim tahminleriyle birleştirdiler.

Ekip ayrıca, iklim ısınırken tahminleri Birleşik Krallık’ın tamamını içerecek şekilde genişletmek için şu anda Kuzey İrlanda’daki selleri modelliyor.

İLGİLİ HABERLER