İlber Ortaylı: ‘Çanakkale Geçilmez’ sözü Britanya genelkurmayı tarafından söylendi

 İlber Ortaylı: ‘Çanakkale Geçilmez’ sözü Britanya genelkurmayı tarafından söylendi

Tarihçi, Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale’de büyük bir zafer kazanıldığını ve ‘Çanakkale geçilmez’ sözünün Britanya Genelkurmayı tarafından söylendiğini belirterek, Asrın en büyük zırhlılarıyla Çanakkale geçilemedi, yenildiler. Türkler direndi. Üstüne kara harbine girdiler. Kara harbinde de yenildiler dedi.

Çanakkale Savaşlarında cephe gerisinde menzil hastanesi olarak kullanılan ve günümüzde Edirne’nin Keşan ilçesinde kent müzesi olarak restore edilen eski hastane binasıyla ilgili hazırlanan ‘Siperin Ardı’ belgeselinin galası yapıldı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, 1915’teki savunma dolayısıyla Türk İmparatorluğu’nun kaybolduğu zannedilen savaşçı gücünün kaybolmadığının görüldüğünü dile getirerek, Bu çok açıktır. Bugün bir takım Alman raporlarının ve medyasının yanlış ‘Gelibolu Savaşı’nı Almanya kazandı’ söylemi tamamen bir yalandır.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale’de büyük bir zafer kazanıldığını söyledi. ‘Çanakkale geçilmez’ sözünün Britanya Genelkurmayı tarafından da söylendiğini kaydeden Ortaylı, Asrın en büyük zırhlılarıyla Çanakkale geçilemedi, yenildiler. Türkler direndi. Üstüne kara harbine girdiler. Kara harbinde de yenildiler dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise bugün kentlerin sembolü niteliğindeki tarihi mekanların son derece önemli olduğunu belirtti. Tarihi binaların ihya edilmesinin önemli olduğunu ifade eden Alpaslan, Türk tarihi açısından en önemli savaşlardan biri olan Çanakkale Savaşı’nda mücadele eden, yaralanan ve hayatını kaybeden atalarımıza, o büyük insanlara tedavi olmaları için mekan olmuş, bu hastane binasının restore edilerek ülkemize müze olarak kazandırılması son derece önemli ve kıymetlidir diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER