İngiliz Kraliyet ailesinin soyadı merak konusu oldu! İşte az bilinen gerçek!

 İngiliz Kraliyet ailesinin soyadı merak konusu oldu! İşte az bilinen gerçek!

Kraliçe II. Elizabeth’in vefatının ardından yeniden gündeme gelen İngiltere kraliyet ailesinin soyadı, kamuoyunda merak konusu oldu. Tarih boyunca sık sık hanedan değişikliği yaşayan kraliyet ailesinin soyadı ve neden kullanmadıklarını Independent aktardı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü 96 yaşında Balmoral Şatosu’nda hayatını kaybetti ve en büyük oğlu Galler Prensi Charles, “Kral III. Charles” adıyla tahtı devraldı. 70 yılını ülkesinin monarkı olarak geçiren II. Elizabeth ve ailesi hakkında en merak edilen şeylerden biri de neden soyadlarını kullanmadıkları.

İNGİLTERE’DE KRALİYETİN SOYADININ TARİHİ

1917’den önce, kraliyet ailesi üyelerinin soyadı yoktu, sadece ait oldukları hane veya hanedanın adı vardı.

Kraliyet ailesinin resmi web sitesine göre, krallar ve prensler tarihsel olarak kendilerinin ve ailelerinin yönettiği ülkelerin adlarıyla biliniyordu. Bu nedenle monarklar imzalarını yalnızca ilk adlarıyla yazardı.

Hanedanların isimleri, aile içindeki rakip bir hizip tarafından miras hattı alındığında veya veraset kadınlar aracılığıyla farklı bir aile koluna geçtiğinde değişme eğilimindeydi.

KRALİYET AİLESİNİN SOYADI NEDİR?

Çocukların soyadlarını babalarından almaları gibi, hükümdarlar da kendi hanelerinin adını babalarından alırlar

Bu nedenle, Kraliçe Victoria’nın en büyük oğlu Kral VII. Edward, babası Prens Albert’in soyadı olan Saxe-Coburg-Gotha adını taşıyordu.

Bununla birlikte, 1917’de Kral V. George, “Windsor” adını kabul ettiğinde radikal bir değişiklik oldu. Aile adı, Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman karşıtı duyguların bir sonucu olarak Alman soyadlarını değiştirdi ve

‘Windsor’ soyadı olarak seçildi.

Windsor’un kraliyet ailesinin resmi adı olması, 1952’de tahta çıkan Kraliçe II. Elizabeth tarafından da onaylandı. Bunun ardından 1960 yılında, Kraliçe ve eşi Prens Philip, Windsor soyadının, Kral V. George’un tüm erkek ve evli olmayan kadın torunları tarafından kullanılan soyadı olduğu için, doğrudan torunlarının kraliyet ailesinin geri kalanından ayırt edilmesini istediklerine karar verdiler.

Bu nedenle Özel Konsey’de, Kraliçe’nin çocukları ve soyundan gelenlerin Mountbatten-Windsor adını taşıyacağı ilan edildi.

İLGİLİ HABERLER