Caria Holidays

İngiliz milletvekili: Türkiye ve Pakistan’ın kırmızı listede olması ayrımcılık

 İngiliz milletvekili: Türkiye ve Pakistan’ın kırmızı listede olması ayrımcılık

Yaz mevsimine Avrupa’dan birçok turisti ağırlayan ancak Covid-19 salgını nedeniyle bazı ülkelerce seyahat kısıtlaması getirilen Türkiye’nin İngiltere tarafından hala “kırmızı listede” gösterilmesi bazı İngiliz milletvekillerinin tepkisini çekti.

Covid-19 tedbirleri nedeniyle getirdiği seyahat kısıtlamalarında rutin güncellemesini yapan İngiltere, trafik ışığı sistemi” adını verdiği seyahat listesinde Türkiye’yi yine kırmızı listeden çıkarmadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiliz İşçi Partisi milletvekili Yasmin Qureshi, Londra hükümetinin Pakistan ve Türkiye başta olmak üzere bazı ülkelere getirdiği seyahat kısıtlamalarını “ayrımcılık” olarak niteledi.

SKY News’e konuşan Qureshi, Pakistan’ın yeterli sayıda kişiyi aşılamadığı gerekçesiyle İngiltere tarafından hala kırmızı listede gösterilmesine karşı “kesinlikle aptalca bir uygulama” değerlendirmesinde bulundu.

Qurashi, Hindistan’da delta varyantının görüldüğünü ifade ederek, “Aşı çalışmaları Hindistan’da oldukça yavaş seyrediyor. Ancak Hindistan, Katar ve Birleşik Arap Emrilikleri (BAE) gibi ülkeler kırmızı listededen sarı listeye çekildi. Buna karşın Pakistan ve Türkiye gibi ülkeler kırmızı listede gösteriliyor. Hindistan büyük bir ülke, Katar ve BAE de zengin ülkeler. Pakistan, Hindistan’a nazaran küçük bir ülke ve küçük bir ekonomiye sahip. Türkiye ve Pakistan gibi kırmızı istede bırakılan ülkelere kesinlikle büyük bir ayrımcılık uygulanıyor.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER