İngiliz ordusu kaçak göçmen operasyonlarını devralmaya hazırlanıyor

 İngiliz ordusu kaçak göçmen operasyonlarını devralmaya hazırlanıyor

İngiltere Ordusu’nun İngiliz Kanalı’ndaki göçmen geçişlerini sınırlamak amacıyla operasyonların sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğu bildirildi.

BBC’ye bilgi veren bir hükümet kaynağı, bu durumun İçişleri Bakanlığı’nı sığınma sistemindeki reformlara odaklanması için zaman tanıyacağını belirtti.

Ancak Savunma Seçim Komitesi Başkanı Tobias Ellwood, planları “acele edilmiş” ve ordu için ” dikkat dağıtıcı” olarak niteledi.

İçişleri Bakanlığı, yalnızca geçtiğimiz Cumartesi günü Manş Denizi’ni geçmeye çalışan 197 kişinin yolunun kesildiğini veya kurtarıldığını söyledi. Fransız yetkililer, beş gemide 95 kişinin yolculuk yapmasını engelledi.

Savunma Bakanlığı (MoD) kaynakları BBC’ye, İçişleri Bakanlığı ve Birleşik Krallık Sınır Gücü ile çalışan silahlı kuvvetler hakkında birkaç haftadır tartışmaların devam ettiğini söyledi.

Kraliyet Donanması’nın veya diğer hizmetlerin nasıl dahil olacağı konusunda hiçbir karar verilmediğini ve göçmen teknelerinin Fransa’ya geri itilmesini gerektireceğine dair hiçbir belirti olmadığını söylediler.

İLGİLİ HABERLER