İngiliz ordusu içindeki aşırı sağcı gruplara karşı uyarı

 İngiliz ordusu içindeki aşırı sağcı gruplara karşı uyarı

İngiltere ordusunda ‘aşırı sağcı’  gruplarla ilişki olduğundan şüphelenilenlerin terörle mücadele kapsamında takibe alındıkları ortaya çıktı.

Neonaziler, beyaz milliyetçiler ve Müslüman karşıtlarının, İngiliz ordusu, İngiliz deniz kuvvetleri ve Kraliyet hava kuvvetlerinde bilinen en büyük aşırılık yanlısı grupları oluşturduğu bildirildi. Veriler, parlamentodan bir komitenin, aşırı sağcı terörist grupların orduda bir ‘iç tehdit’ olabileceği uyarısından sonra ortaya çıktı.

AŞIRILIK YANLILARI

İngiliz istihbarat ve güvenlik komisyonunun temmuz ayında yayınladığı bir raporda ordu içinde ve askere alınmak isteyenler arasında aşırılık yanlıları olduğu ortaya konuldu.

Komite, bu yıl nisan ayına kadar aşırı sağcı gruplarla bağlantılı olanların sayısının önceki yıla göre iki kat daha arttığını vurgulayarak uyarıda bulundu

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ordu içindeki aşırılık yanlılarının sayısının kesin olarak bilinmediği ifade edildi.

2019 YILINDA KAYIT ALTINA ALINMAYA BAŞLADI

Söz konusu başlıkta olası tehlikeleri önlemek için oluşturulan komisyon, neo-nazi bağlantılı bir teröristin İngiliz ordusuna girdiğini tespit edince, 2019 yılında olayları kayıt altına almaya başladı

ONBAŞI MIKKO OLAYI

Kaydedilen vakalar arasında arkadaşlarına ‘topraklarımızı temizlemek için’ ve ‘beyaz ırkı savunmak için’ ölmeye hazır olduğunu söyleyen Onbaşı Mikko Vehvilainen’in olayı da vardı.

2017’DE BASKIN YAPILDI

Polis, Eylül 2017’de Vehvilainen’in İngiltere Savunma Bakanlığı’na bağlı Cinebridge Kampı’ndaki konutuna düzenlediği baskında gamalı haç bayrakları, Nazi hatıraları, Reich müzik CD’leri ile bıçak ve tüfek gibi silahlar buldu.

Vehvilainen, askeri eğitmen olarak görev yaptığı süre boyunca ‘Bağlı Naziler’ olarak isimlendirilen grubu ulusal çapta eylem düzenlemeye çabaladı. Mahkeme tarafından dinlenen ifadelere göre en az üç askerin şifreli sohbet gruplarına katıldığı tespit edildi. 2018 yılında sekiz yıl hapis cezasına çarptırılan Vehvilainen’in diğer sanıklardan birine “Kampımızda inançlarımıza tamamen bağlı bir grup adam var” dediği öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER