• 14/04/2024

İngiliz ticaret bakanının Tayvan’ı ziyaret planı Çin’i kızdırdı

 İngiliz ticaret bakanının Tayvan’ı ziyaret planı Çin’i kızdırdı

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Greg Hands’in Tayvan’la ticari ilişkileri geliştirmek üzere bu ülkeye gidecek olması, Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin’i kızdırdı.

Bakan Hands’in, 25’inci Birleşik Krallık-Tayvan Ticaret Görüşmeleri kapsamında ülkeye düzenleyeceği iki günlük ziyarette Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in yanı sıra ticaret başmüzakerecisi John Deng ve Ekonomi Bakanı Wang Mei-hua ile görüşeceği bildirildi.

Hands ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada “Kişisel olarak Tayvan’ı ziyaretim Birleşik Krallık’ın Tayvan’la ticaret bağlarını teşvik taahhüdünün açık bir işareti. Birleşik Krallık gibi Tayvan da kurallar temelindeki küresel ticaret sistemine dayanan serbest ve adil ticaretin savunucularından biri” dedi.

TEPKİYE NEDEN OLDU

Ancak Hands’in yapacağı ziyaret ve öncesindeki açıklamaları Pekin yönetiminin öfkeli tepkisine neden oldu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Çin’in diplomatik bağlarının bulunduğu bir ülke ile Tayvan arasında yapılacak her türlü resmi değiş-tokuşa kesin biçimde karşı olduklarını belirtti.

Sözcü “İngiliz tarafına Tayvan’la her türlü resmi değiş-tokuşu durdurması ve Tayvan’ın bağımsızlığı için ayrılıkçı güçlere yanlış sinyal göndermeyi kesmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER