Caria Holidays

İngiliz tur operatörler isyan etti: “Avrupa Türkiye’ye yolcu göndererek öne geçti”

 İngiliz tur operatörler isyan etti: “Avrupa Türkiye’ye yolcu göndererek öne geçti”

İngiltere’de turizm operatörleri, hükümetin uluslararası seyahat için yeşil listede yaptığı değişikliklerin turizm endüstrisi için yeterli olamayacağı uyarısında bulundular.  

7 Eylül’de sınırlarını aşılanmış Britanyalılara yeniden açacak olan Kanada’nın yanı sıra altı Avrupa ülkesinin (Azorlar (Portekiz), Danimarka, Finlandiya Lihtenştayn, Litvanya, İsviçre) eklenmesi memnuniyetle karşılanırken Türkiye’nin kırmızı listede kalması hayalkırıklığı yarattı.

“LİHTENŞTAYN PEK KAYDA DEĞER BİR VARIŞ NOKTASI DEĞİL”

Yüzlerce uzman tur operatörünü temsil eden Aito’nun Genel Müdürü Martyn Sumners; “En son trafik ışığı güncellemesi bir kez daha hayalkırıklığı. Hükümet, seyahat endüstrisinin kendi hatası olmaksızın acı çekmeye devam ettiğini ne zaman anlayacak? Yeşil listeye yedi varış noktası eklemek ve hiçbirini sarıya  kaydırmamak bir artı olarak düşünülüyorken, Lihtenştayn gibi ülkeleri eklemek pek kayda değer değil” diye konuştu.

“KANADA OLUMLU AMA TAYLAND NEDEN DIŞARIDA?”

Summers “Neyse ki en popüler Avrupa ülkeleri kırmızıya taşınmadı” diye konuşurken; “Kanada’yı uzun mesafeli bir varış noktası olarak eklemek olumlu olmalı, ancak Tayland’ı çıkarmak Güney Asya’nın artık sınırların dışında olduğu anlamına geliyor. Vakaların İngiltere’dekinden daha düşük olmasına rağmen Afrika ve Güney Amerika’nın da sınırların dışında kalması çok hayal kırıklığı yaratıyor” dedi.

“SEYAHAT SEKTÖRÜ ZARAR GÖRÜRSE DEVLET DE ZARAR GÖRÜR”

“Sektörün pandemiden ticaret yapmasına izin verilmeli ve hükümet ticaret yeteneğimizi kısıtlamaya devam edecekse, bizi finansal olarak desteklemeli” diyen Aito’nun Genel Müdürü; “Eylül sonundan sonra destek olmadan işletmeler başarısız olmaya devam edecek; ne tur operatörleri ne de seyahat acenteleri bu şartlarda hayatta kalamaz. Bir sonraki poundun nereden geleceğini bilmeden şirketlerden borç para almaları veya kredileri geri ödemeleri nasıl beklenebilir? Sonunda kaybeden müşteri olacak; Daha az rekabet, daha yüksek fiyatlar anlamına gelir. Ve seyahat sektörü destek görmezse, İngiliz ekonomisi de milyarlarca sterlin zarar görecek.” dedi.

“BİRLEŞİK KRALLIK’TAN DAHA DÜŞÜK VAKA SAYISI OLAN TÜRKİYE KIRMIZI LİSTEDE”

Club Med İngiltere ve Kuzey Avrupa genel müdürü Estelle Giraudeau ise; “Bir başka hükümet seyahat duyurusu ve İngiltere seyahat endüstrisine başka bir yıkıcı darbe. Diğer birçok seyahat işletmesi gibi, sezonun geri kalanını kaybetmeyeceğimize dair bize umut vermek için bu duyurulara güveniyoruz. Avrupa yaz boyunca kısıtlamasız hareketle ilerlemeye devam ederken, Birleşik Krallık, milyon başına düşen vaka sayısı Birleşik Krallık’tan daha düşük olan Türkiye gibi popüler bir destinasyonu kırmızı listede tutarak geride kaldı.” dedi.

TÜRKİYE SATIŞI YÜZDE 20 ARTMIŞTI

Giraudeau, Club Med’in Türkiye sayfasına yönelik web trafiğinin, Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılmasının beklendiğini söylediği duyuruya kadar %20 arttığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER