• 21/04/2024

İngiliz vatandaşı 5 aydır İran’da gözaltında

 İngiliz vatandaşı 5 aydır İran’da gözaltında

İnsan hakları aktivistleri, bir kafede siyaset hakkındaki konuşmaları gizlice kaydedilen ve sonrasında tutuklanan İran asıllı İngiliz vatandaşının, Nazenin Zaghari-Ratcliffe’in de hapsedildiği İran’ın kötü şöhretli Evin Hapishanesi’nde, 5 aydır hücre hapsinde tutulduğunu iddia ettiler.

The Telegraph gaztesine göre  64 yaşındaki işçi hakları aktivisti Mehran Rauf, Ekim ayında İran rejimi tarafından Tahran’daki evinde tutuklanarak, hakkında işkence iddialarının olduğu, çifte vatandaşların ve siyasi tutukluların tutulduğu hapishaneye götürüldü.

Rauf’un Londra‘daki meslektaşı Sater Rahmani gazeteye verdiği demeçte, Londra’nın kuzeyindeki Islington’dan olan eski öğretmenin, tutuklandığı sırada İngilizce haber makalelerinin Farsça’ya çevrilmesine yardım ettiğini söyledi.

Rahmani, “Kendisiyle birlikte 15 işçi tutuklandı. Kafeyi işçi hakları hakkında konuşmak için kullanıyorlardı, ancak casus bir genç kız bilgileri olmadan tartışmalarını gizlice kaydetti ve tutuklanmalarına neden oldu” açıklamalarında bulundu.

Rauf’un tutuklanmasından bu yana dış dünyayla tek teması, üç ay önce İran’daki uzak bir akrabasıyla kısa bir telefon görüşmesi oldu. Tutuklananlardan 9’u kefaletle serbest bırakıldı, ancak kendisi hala tutuklu.

Uluslararası Af Örgütü, Rauf’u düşünce mahkumu olarak nitelendirerek, 16 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği endişesini dile getirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçen hafta İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı telefon görüşmesinde Nazenin Ratcliffe ve diğer İngiliz vatandaşlarının derhal serbest bırakılmasını talep etti.

İLGİLİ HABERLER