• 18/05/2024

İngiltere, 150 yıl önce yağmalanan Asante Mücevherlerini Gana’ya geri iade etti

 İngiltere, 150 yıl önce yağmalanan Asante Mücevherlerini Gana’ya geri iade etti

GETTY IMAGES

İngiliz askerlerinin 150 yıl önce yağmaladığı Asante Krallığı’na ait mücevherler, Gana’ya geri iade edildi.

İngiliz askerler tarafından yağmalanan ve Londra’daki müzelerin envanterinde bulunan altın ve gümüş mücevherler, Gana’nın Asante Krallığı’na iade edildi. Bu mücevherler arasında altın barış çubuğu, rozetler ve nişanlar bulunuyor. Eserlerin, Gana Kralı’na teslim edilmesi bekleniyor.

Müzelerden Gana’ya İade

British Museum ve Victoria ve Albert Müzesi, toplam 32 eseri Gana’ya geri iade etti. Victoria ve Albert Müzesi’nin gönderdiği 17 eserin 13’ü yağmalanarak İngilizlerin eline geçtiği ve daha sonra bir müzayededen satın alındığı biliniyor. British Museum’un gönderdiği 15 eser arasında ise Asante Krallığı tarafından İngiliz diplomat Thomas Bowdich’e hediye edilen objeler ile Manhyia Sarayı’ndan yağmalanan eserler bulunuyor.

Eserlerin Yeni Yeri ve Sergilenme Planı

İade edilen eserler, gelecek aydan itibaren Kumasi’deki Manhyia Sarayı Müzesi’nde sergilenecek. Bu sergileme, Asante Kralı 2. Otumfuo Osei Tutu’nun taç giyme törenlerinin 25. yıl dönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecek.

Tartışmalar ve Müze Yönetmelikleri

İngiltere’de bulunan müzelerdeki eserlerin kalıcı olarak iade edilmesini yasaklayan bir yasa bulunuyor. Ancak, ödünç verme yoluyla eserlerin iadesi sağlanabiliyor. Bu durum, getirildikleri ülkelere iade edilmeleri çağrılarına neden oluyor.

Asante Krallığı ve Tarihi

Asante (Ashanti) Krallığı, batı Afrika’da 1680-1896 yılları arasında hüküm süren güçlü bir krallıktı. Altın rezervlerinin bol olduğu bölgeye olan ilgi, Batılı ülkelerin savaşlar ve yağmalamalarla sonuçlanan müdahalelerine neden oldu.

Uluslararası Müzeler ve Tartışmalar

Geçmişte, British Museum’daki bazı eserlerin çalındığı ve satıldığı ortaya çıkmıştı. Bu olaylar, eserlerin iade edilmesi konusundaki tartışmaları daha da alevlendirdi. Birçok ülke, tarihi eserlerin kendi ülkelerine geri verilmesi çağrısında bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER