İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’tan Putin ve Hamas’a gözdağı

 İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’tan Putin ve Hamas’a gözdağı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’tan Putin ve Hamas’a gözdağı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, geçtiğimiz hafta Ortadoğu ülkelerine ziyarette bulunarak resmi görüşmelerde bulundu.

Ülke başkanlarıyla yaptığı temasların ardından ülkesine dönen İngiltere Başbakanı Sunak, Avam Kamarası’nda verdiği demeçte Ortadoğu gündemini ve İsrail-Filistin savaşını değerlendirdi.

Rishi Sunak, İsrail ve Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretler için, “İki ülke arasındaki diplomasinin iyileşmesi için çabalıyoruz ve bunu istiyoruz” dedi.

“İsrail’i Hamas terörüne karşı destekliyoruz”

İsrail Başbakanı Netanyahu ile sıcak temaslarda bulunduğunu ifade eden Sunak, “Hamas’ın İsrail’e karşı saldırıları 7 Ekim’de son bulmadı. Hamas, İsrail şehirlerine top ve füze saldırılarına devam ediyor. İsrail’i Hamas terörüne karşı destekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Filistinlilerin yanındayız”

İngiltere Başbakanı ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüştüğünü belirtti. “Sayın Abbas’a da belirttiğim gibi Filistinlilerin yanındayız. BM bu konuda çalışmalarına devam ediyor” dedi.

“Hamas’ın elinde İngiliz vatandaşları dahil olmak üzere 2 binden fazla rehine var” diyen Sunak ayrıca, “Hamas’ın ne Gazze’yi ne de herhangi bir Filistin bölgesini kontrol etmesine izin verilmemeli” diyerek konuşmasına devam etti.

Hamas saldırılarında 6 İngiliz vatandaşının hayatını kaybettiğini açıklayan Sunak, 10 vatandaşın ise durumunun bilinmediğini belirtti. Rishi Sunak, hayatını kaybedenlerin ve rehinelerin ailelerine seslendi. “Acınızı paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cihad çağrısına tepki

İngiltere’de düzenlenen Filistin’e destek yürüyüşleri için Rishi Sunak, “Haftasonu sokaklarımızda nefret söylemini gördük. Her ne kadar insani olarak Filistinlilerin yanındayız desek de, İngiltere’de Yahudi karşıtlığına izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Sunak sözlerine, “İngiltere sokaklarında yapılan ‘cihad’ çağrısı yalnız Yahudilere değil, ülkemizdeki demokrasi iklimine de zarar verir” şeklinde devam etti.

“Putin başarısız olacak”

Rishi Sunak konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşına da değindi. Sunak, “Ukrayna’da yaşananlar bir ülkenin demokratik yönetimini yıkmaya çalışan emperyalist bir fantezinin sonucudur” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

İngiltere Başbakanı Sunak konuşmasına, “Putin de başarısız olacak, tıpkı Hamas’ın olacağı gibi” diyerek son verdi.

İLGİLİ HABERLER