• 13/04/2024

İngiltere Başbakanı’nın, Müslüman karşıtlığına sessiz kalması tepki çekti

 İngiltere Başbakanı’nın, Müslüman karşıtlığına sessiz kalması tepki çekti

İngiltere Başbakanı’nın, Müslüman karşıtlığına sessiz kalması tepki çekti

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın, antisemitizm karşıtı açıklama yaparken, Londra Belediye Başkanı Sadık Khan’a yönelik Müslüman karşıtı açıklamalar yapılmasına sessiz kalması tepkiyle karşılandı.

İngiltere’nin sembollerinden Big Ben (Elizabeth Kulesi) saat kulesine “Nehirden denize Filistin özgür olacak” ifadesi yansıtıldığını hatırlatan Sunak, “Aşırıcılık yanlıları tarafından terörü teşvik etmek için meşru protestolar gasp edilmiş, halkın seçilmiş temsilcileri sözlü ve fiziksel olarak tehdit edilmiş ve Yahudi karşıtı ifadeler parlamento binamıza yansıtılmıştır.” dedi.

Sunak, mecliste ateşkes çağrısı yapan önergenin görüşülmesinde yaşanan gerginliğe de değinerek, “parlamentoya verilen gözdağının” işe yaradığını kaydetti.

Ülkesinin ilk Asya kökenli başbakanı olduğunu kaydeden Sunak, “Ailem bu ülkeye geldiğinde kültürel miraslarını ve dinlerini korudular ama bu onların yeni toplumu kucaklamalarına ve ona hizmet etmesine engel olmadı. İngiliz oldular ve bundan gurur duydular. Amacımız bu olmalı, son zamanlarda sokaklarımıza bulaşan şiddet, tehdit ve başkalarına karşı hoşgörüsüzlük değil.” değerlendirmesini yaptı.

ANA MUHALEFET LİDER STARMER’IN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer, The Observer için kaleme aldığı makalede, Sunak’ın Muhafazakar Partiyi aşırılık yanlıları için “güvenli liman” haline getirdiğini kaydetti.

Starmer, Anderson’un Londra Belediye Başkanı Khan hakkında kullandığı, “İslamistlerin Londra’yı kontrol altına aldığını düşünüyorum. (Khan) başkentimizi arkadaşlarına verdi.” sözlerinin “İslamofobik” kabul edilirken, eski İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın “İslamistler, aşırılık yanlıları ve antisemitistler İngiltere’yi yönetiyor.” sözünün “İslamofobik” kabul edilmemesini de eleştirdi.

Sunak’ın partisindeki Müslüman karşıtı söylemlerde bulunanlara yönelik neden adım atmadığını soran Starmer, “Sunak’ın zayıflığı, Muhafazakar milletvekillerinin tamamen dokunulmaz şekilde hareket etmelerine neden oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER