‘İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı’

 ‘İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı’

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İngiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarması kararına ilişkin yaptığı açıklamada “İngiltere bize iyilik olsun diye kırmızı listeden çıkarmadı. Vatandaşına tatil yapacak yer arıyor. Portekiz’i çıkardı. Gidenlerde vaka artınca tekrar kırmızı listeye aldı. Aman dikkat” dedi.

“DİLERİM RUSLARIN GELİŞİNDEKİ HATAYI YAPMAYIZ”

Ceyhan, “Dilerim Rusların gelişindeki hatayı yapmayız. İngiltere’de dün yeni vaka sayısı 32 bin ve henüz bizde sorun olmayan beta ve gamma gibi çok sayıda varyantın yayılım gösterdiği bir ülke. Ülkemize girişlerinde çok kontrollü olmazsak varyantları ülkemizde de yayarız”  ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE’NİN AŞI PROGRAMLARINI ONAYLADIĞI ÜLKELER

Türkiye, 17 Mayıs’tan bu yana kırmızı listede yer alıyordu. Türkiye’nin kırmızı listeden çıkması kararıyla İngiltere’de aşılananlar veya İngiltere’nin aşı programlarını onayladığı ülkelerde İngiltere’nin kabul ettiği aşılarla aşılananlar Türkiye’den dönüşte karantina zorunluluğundan muaf tutulacak.

“BİZDEKİ BIONTECH BİLE KABUL EDİLMİYOR”

“İngiltere bizi kırmızı listeden çıkardı ama, bizde yapılan Biontech/Pfizer aşılamasını bile kabul etmiyor. İkinci listedeki ülkeler ise 4 Ekim’de eklenecek.  Yani bizden çok vakası olan bu ülke kendi vatandaşının tatil için buraya gelmesine izin veriyor ama oraya gidecek Türkler aşılı olsa bile, 10 gün izolasyonda kalacak. Hatta ABD’de aşı olanlardan bile sadece ABD vatandaşlarını kabul ediyor.”

İLGİLİ HABERLER