İngiltere’de Covid kredileri nasıl geri ödenecek?

 İngiltere’de Covid kredileri nasıl geri ödenecek?

Covid döneminde zor duruma düşen şirketleri kurtarmak için işletme başına 2.bin ile -50 bin sterlin aralığında düşük faiz ile ( 2,5% civarı, ilk sene geri ödemesiz) dağıtılan devlet garantili kredilerin geri ödemeleri İngiltere’deki gündemde olan konulardan…

İngiltere’de toplamda 50 milyar sterlin civarı kredi dağıtılırken şimdiye kadar bunların 8% kadarı battı.  Bu krediler, normal ticari kredilerin aksine teminat aranmadan verildi. Hükümet, borcunu ödeyemeyecek veya ödemeyecek firmaların iflas beyan etmesini istiyor. İflas beyanı yapmadan batırılacak şirketin paralarının farklı önceliklere aktarılması (şirket direktörünün teminatlı şahsi kredisini kapatması veya kendine maaş ödemesi yapması gibi) ağır mali suç kapsamında değerlendiriliyor. Yani iflas seçeneği açık ve hatta teşvik ediliyor ancak şirket kaynağının usulsüz şekilde aktarılmasına müsamaha yok.

Ödenmeyen kredilerin ödemesi garantör olan kamunun kaynaklarından yapılacak. İngiltere’de uçuşa geçen enflasyonun sebeplerinden biri de bu krediler ile ilgili olabilir.

İLGİLİ HABERLER