• 13/04/2024

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron’dan Gazze’deki açlık için harekete geçme çağrısı

 İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron’dan Gazze’deki açlık için harekete geçme çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan Gazze’deki açlık için harekete geçme çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Gazze’de büyük miktarlarda yardımın girişinin engellendiğine dair endişelerini dile getirerek “Açlığı engellemek için hemen harekete geçmeliyiz” çağrısı yaptı.

Cameron, Birleşmiş Milletler’e bağlı kuruluşların hazırladığı Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) raporunu değerlendirdi. Raporda Gazze’de endişe verici seviyede açlık riskinin bulunduğuna dikkat çekildiğini belirten Cameron, “Mevcut durumun sürdürülemez olduğu aşikar. Açlığı önlemek için derhal adımlar atmamız gerekiyor” dedi.

Daha fazla insani yardımın Gazze’ye ulaşması için ülkesinin çaba gösterdiğini ifade eden Cameron, Aralık ayında 750 ton, ocak ayında ise 315 ton gıda yardımı gönderdiklerini söyledi.

İsrail’e seslenen Cameron, “Ancak daha fazla yardımın engellendiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu durum değişmeli. Daha fazla sınır kapısının daha uzun süre açık kalması, sağlık hizmetleri, su ve sanitasyon hizmetlerinin yeniden sağlanması için önemlidir. Acil bir insani ara verilmesi, bu hizmetlerin en iyi şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır” diye ekledi.

İLGİLİ HABERLER