• 18/05/2024

İngiltere genelinde farklı zamanlarda 48 noktada Filistin’e destek için yürüyüş düzenlendi

 İngiltere genelinde farklı zamanlarda 48 noktada Filistin’e destek için yürüyüş düzenlendi

AA

İngiltere’de, geçen Ekim ayından bu yana Filistin’e destek amacıyla düzenlenen yürüyüşler, sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla ülke genelinde 48 farklı noktada gerçekleşti. Binlerce kişi, bu eylemlere katılarak Filistin’e dayanışma gösterdi.

Londra’da Eylemler:

Başkent Londra’da, Gazze’deki ateşkes çağrısıyla düzenlenen 11 eylemin yanı sıra, Camden bölgesinde toplanan eylemciler, İşçi Partisi lideri Keir Starmer’ın ofisine yürüyüş düzenledi. Eylemciler, İngiltere’nin İsrail politikasını eleştirirken Filistin’in özgürlüğü için sloganlar attı.

Dayanışma Mesajları

Camden Filistin Dayanışma Kampanyası Eş Başkanı Sabby Sagall, Starmer’ı eleştirerek İngiltere’nin Filistin’e karşı sorumluluklarını vurguladı. Sagall, Filistin’in özgürlüğüne duyulan ihtiyacı vurgulayarak protestoların devam edeceğini belirtti.

Sendika Destekleri

Ülkenin önde gelen işçi sendikalarından Unison’dan Liz Wheatley, Starmer’ın İngiltere hükümeti ve ABD ile uyumlu politika izlediğini ifade etti. Wheatley, Filistin’e destek eylemlerinin genel seçimler öncesi ses getirmesinin önemine dikkat çekti.

Güvenlik Önlemleri

İsrail’e destek veren bir grup ile Filistin’e destek verenlerin Starmer’ın ofisi önünde bir araya gelmesini engellemek isteyen polis, geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ülke Genelindeki Eylemler

İngiltere genelinde, Birmingham, Cardiff, Newcastle ve Worcester gibi şehirlerde Filistin’e destek yürüyüşleri düzenlenirken, Liverpool, Londra, Reading ve Portsmouth gibi kentlerde de yarın benzer eylemler gerçekleştirilecek.

İLGİLİ HABERLER