• 20/05/2024

İngiltere, gönüllü ilk sığınmacıyı 3 bin sterlin para ile Ruanda’ya gönderdi

 İngiltere, gönüllü ilk sığınmacıyı 3 bin sterlin para ile Ruanda’ya gönderdi

Jacob King/PA/AP

İngiltere, düzensiz göçmenlerin Ruanda’ya sınır dışı edilmesine imkan tanıyan tartışmalı yasanın kabul edilmesinden kısa bir süre sonra, ilk gönüllü sığınmacıyı 3 bin sterlin para ile Doğu Afrika ülkesine gönderdi.

İlk sınır dışı işlemi “gönüllü sınır dışı programı” kapsamında gerçekleşti. Bu program, zorunlu sınır dışı uygulamasından farklı olarak, sığınmacılara ülkeyi gönüllü olarak terk etme fırsatı sunuyor. Hükümet, sene sonunda yapılacak genel seçimler öncesinde düzensiz göçle mücadeleye öncelik vererek, Muhafazakâr Parti’nin oy tabanını güçlendirmeyi umuyor.

Ancak tartışmalı yasa, Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütlerinin sert eleştirilerine maruz kaldı. Bu yasaya göre, İngiltere’de belgesiz göçmen olarak yakalanan kişiler, Ruanda’ya sınır dışı edilecek ve sığınma talepleri kabul edilse dahi, İngiltere’ye geri dönme hakları olmayacak.

Ruanda’ya Gönderilen İlk Sığınmacı

İngiliz basınında çıkan haberlere göre, pazartesi günü İngiltere’den ayrılan ilk sığınmacı, “gönüllü sınır dışı programı” kapsamında Ruanda’nın başkenti Kigali’ye gönderildi. The Sun gazetesi, adı açıklanmayan Afrika kökenli kişinin ticari bir uçakla Kigali’ye gittiğini bildirdi. Times gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre ise, bu kişi İngiltere’den ayrılmayı kabul etmesi karşılığında 3 bin sterlin (3 bin 750 dolar) ödeme aldı.

İngiliz Hükümetinin Hedefleri

İngiltere hükümeti, bu yıl içinde 5 bin 700 göçmeni Ruanda’ya göndermeyi planlıyor. Plan, Kuzey Avrupa’dan küçük teknelerle gelen düzensiz göçmen akışını caydırmayı amaçlıyor. Ancak zorunlu sınır dışı uygulaması kapsamında, 1 Ocak 2022’den sonra yasa dışı yollardan İngiltere’ye giren herkes Ruanda’ya sınır dışı edilecek.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Ruanda’ya gönderilen sığınmacılara yönelik bazı iddiaları teyit etmese de, hükümet sözcüsü, “Göç ve ekonomik kalkınma ortaklığımız kapsamında sığınmacıları artık Ruanda’ya gönderebiliyoruz” dedi. Bu plan, göçmenlik statüsü olmayan kişilerin, hayatlarını yeniden inşa edebilecekleri güvenli bir üçüncü ülkeye yerleştirilmesine imkan tanıyor.

Muhalefet ve İnsan Hakları Örgütlerinin Tepkisi

Muhalefetteki İşçi Partisi ve çeşitli insan hakları örgütleri, hükümeti, seçimlerde avantaj elde etmek amacıyla göçmenleri zorlu bir duruma sokmakla suçluyor. Eleştirmenler, hükümetin bu politikasıyla göçmenlerin hayatını yeniden kararttığını öne sürüyor. Uzmanlar, bu planın, Muhafazakâr Parti’nin genel seçimlerde büyük bir kayıp yaşamasını engelleyemeyeceğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER