İngiltere grev dalgasıyla karşı karşıya

 İngiltere grev dalgasıyla karşı karşıya

İngiltere, bu kış sağlıktan, ulaşıma, eğitimden posta hizmetlerine kadar bir çok iş kolunda dev bir grev dalgasıyla karşı karşıya.

Enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyesine çıktığı ve hayat pahalılığının arttığı bir dönemde ücret zammı, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve emeklilik hakları için yapılacak grevlerin yaşamı sekteye uğratması bekleniyor.

106 YILIN İLK ULUSAL HEMŞİRE GREVİ

Yarım milyona yakın üyesi bulunan Royal College of Nursing (RCN) hemşire sendikası ücretlere yapılacak artışla ilgili görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine 106 yıllık tarihinde ilk kez ülke genelinde greve gitme kararı aldı.

POSTA ÇALIŞANLARI

Kraliyet Posta İdaresi (Royal Mail) ücret zammı ve çalışma koşullarıyla ilgili taleplerinin karşılanmaması nedeniyle son dakikada bir anlaşma olmazsa Cumartesi ve Pazartesi 48 saatlik greve gidecek.

ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI

70 bini aşkın üniversite çalışanı bu ayın sonlarında greve gidecek. Üniversite ve Kolej Sendikası (UCU) grevin 150 üniversiteyi kapsayan grevlerin 24, 25 ve 30 Kasım tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

LONDRA METROSU

Londra’da bugün binden fazla çalışan greve gitti, metro seferleri yapılmadı. Grev başkentte ulaşımı felce uğrattı. Hafta sonu için planlanan diğer metro ve tren grevleri iptal edilmişti.

HEATHROW HAVALİMANI

Avrupa’nın en işlek havalimanı olan Londra Heathrow’da yüzlerce çalışan bu ay üç gün iş bırakmayı planlıyor. Grevlerin Dünya Kupası için Katar’a gitmeyi planlayan taraftarları da etkilemesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER