İngiltere hükümeti göçmenleri “Bibby Stockholm’e” geri çağırdı

 İngiltere hükümeti göçmenleri “Bibby Stockholm’e” geri çağırdı

İngiltere hükümeti göçmenleri “Bibby Stockholm’e” geri çağırdı

İngiltere’de ağustos ayında Bibby Stockholm gemisine yerleştirilen düzensiz göçmenler, suda bulunan bakteri nedeniyle 4 gün kalıp ayrıldıkları gemiye 2 ay sonra geri dönecek.

7 Ağustos’ta getirildikleri gemiden içme suyu sisteminde bulunan ve bir çeşit akciğer hastalığına sebep olan lejyonella bakterisi nedeniyle 11 Ağustos’ta tahliye edilen 39 sığınmacıya İçişleri Bakanlığı tarafından tebligat gönderildi.

Otellere yerleştirilen 39 sığınmacıya 19 Ekim’de Bibby Stockholm gemisine dönecekleri yazan tebligatta, düzensiz göçmenlerin gemiyi istedikleri zaman terk edebileceği ancak giriş ve çıkışlarda imza atmaları gerektiği ifadeleri yer aldı.

Tebligatta, bunun bir gözaltı ya da tutukluluk olmadığı, gemide konaklamaya tabi tutulanların çeşitli aktivitelerden faydalanabileceği ancak odalarını paylaşmak zorunda kalabilecekleri bilgisi de vurgulandı.

İngiltere, ülkedeki yaklaşık 50 bin düzensiz göçmenin konaklaması için askeri tesislerdeki kullanılmayan binalar ile mavnalar üzerine inşa edilmiş yüzen yapılarda göçmenleri ağırlama kararı almıştı.

İLGİLİ HABERLER