İngiltere hükümetin yeni kararı kebapçılara pahalıya mal olacak

 İngiltere hükümetin yeni kararı kebapçılara pahalıya mal olacak

İngiltere hükümet, bazı tek kullanımlık plastiklerin yasaklanmasının Ekim ayından itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Büyüyen plastik sorununun üstesinden gelmek için paket servisler, restoranlar ve kafeler tek kullanımlık plastik çatal bıçak takımı, tabak ve kase kullanmayı bırakmak zorunda kalacak. Bu durum takeaway satış yapan kebapçıları da etkileyecek.

Yeşil gruplar hareketi memnuniyetle karşılarken, ancak ambalajın çöp sahasına gönderilmesi konusunda daha ileri gidebileceğini belirttiler.

British Takeaway Campaign, BBC News’e işletmelerin bunu uygulamak için daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

SERVİSLER DAHA PAHALI HALE GELEBİLİR

Lancashire’da bir balık ve patates cipsi dükkanı işleten ve British Takeaway Campaign’in başkan yardımcısı olan Andrew Crook, küçük şirketler tüketicilere daha yüksek paketleme maliyetleri yansıtmak zorunda kalacağından, balık ve cips restoranları ve diğer paket servislerin daha pahalı hale geleceğini öne sürüyor.

Çevre ve Köy İşleri Bakanlığı’nın tahminlerine göre, İngiltere yılda yaklaşık 2,7 milyar tek kullanımlık çatal bıçak takımı, çoğu plastik ve 721 milyon tek kullanımlık tabak kullanıyor.

Crook, “Çevre için üzerimize düşeni yapacağımıza inanıyoruz, ancak birçok küçük işletme sadece tutunuyor” dedi.

Plastik içermeyen ambalajın artık paket servislerde daha yaygın olduğunu, ancak ürün başına 12p daha pahalıya mal olabileceğini söylüyor.

İLGİLİ HABERLER