• 18/05/2024

İngiltere İçişleri Bakanlığı memurlardan Ruanda’ya taşınmalarını istedi

 İngiltere İçişleri Bakanlığı memurlardan Ruanda’ya taşınmalarını istedi

PA

İngiltere’nin İçişleri Bakanlığı, sığınma taleplerinin Ruanda’da işlenmesine yardımcı olmak amacıyla memurlarını Ruanda’ya taşımayı planlıyor. İngiltere’den gönderilen göçmenlerin sığınma taleplerinin değerlendirilmesi ve işlenmesi için Ruanda’daki işlere başvurmaları istendi.

Ruanda’ya planı, İçişleri Bakanlığı’nın Ruanda’ya sığınma karar verme ekibinden bazı kişileri yönlendirmesiyle bu hafta yasalaştı. İçişleri Bakanlığı, sığınma taleplerini işlemekle görevli Ruandalı yetkililere rehberlik ve teknik destek sağlamak için karar vericiler, teknik destek görevlileri, politika çalışanları ve en fazla dört ekip liderini Ruanda’ya göndermeyi planlıyor.

Görevlendirilmek için seçilen personelin, Ruanda’da sadece birkaç hafta kalmaları planlanıyor. Direkt uçuşlarla gidiş-dönüş yolculuğunun 17 saatten fazla sürebileceği belirtildi.

Yüksek Standartlar ve Riskler

İçişleri Bakanlığı, sığınma kararı alma ekibine Ruanda hükümetine “operasyonel destek ve uzmanlık” sağlamak üzere Ruanda’ya gönderileceği için “olağanüstü yüksek davranış standartlarına” uyması gerektiğini söyledi. Ancak memur sayısı ve süresi henüz belirsiz.

Sivil ve Ticari Hizmetler Birliği (PCS), Ruanda planını uygulamaya zorlanma durumunda greve gitme tehdidinde bulundu. PCS genel sekreteri Fran Heathcote, “Üyelerimizin Ruanda’ya gitmek zorunda kalması nedeniyle refah sorunlarını İçişleri Bakanlığı ile gündeme getireceğiz,” dedi.

Ruanda Planına İlişkin Endişeler

Ruanda planına ilişkin çeşitli eleştiriler mevcut. Yüksek Mahkeme Kasım ayında, Ruanda’nın sığınma sistemindeki eksiklikler nedeniyle bu planın yasa dışı olduğunu belirtti. Uluslararası insan hakları yasası, kimsenin işkence, zalimce muamele veya aşağılayıcı davranışa maruz kalacağı bir ülkeye geri gönderilmemesini garanti eder. Ruanda’nın geçmişte Suriye ve Afganistan gibi ülkelerden gelen sığınma taleplerini yüzde 100 reddettiği belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı, Ruanda hükümetiyle yapılan anlaşmayı güncelleyerek endişeleri ele aldı ve sığınma işlemleri için vaka çalışanı modeline geçileceğini ve Ruanda’nın en azından ilk altı ay boyunca sığınma kararları konusunda bağımsız bir uzmandan tavsiye alacağını belirtti.

Yüksek Denetim ve Göçmenler

Ruanda planı, tehlikeli Kanal geçişlerini caydırmayı hedefliyor. Ancak planın uygulanması ve etkinliği hala tartışma konusu. İçişleri Bakanlığı’nın memurları Ruanda’ya göndermesi, göçmenlerle ilgili politika ve uygulamaların nasıl şekilleneceği konusunda kritik bir rol oynayacak.

İLGİLİ HABERLER