İngiltere ile Türkiye arasındaki Milli Muharip Uçak (MMU) işbirliği için yeni açıklama

 İngiltere ile Türkiye arasındaki Milli Muharip Uçak (MMU) işbirliği için yeni açıklama

avunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail Demir, Milli Muharip Uçak (MMU), Siper Hava Savunma Sistemi’ne dair açıklamalarda bulundu. TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü / Aksaray’da yapılan Roket Yarışması’na katılan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, CNN Turk’e açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak (MMU) hakkında da konuşan Demir, Milli Muharip Uçak’tan önce bazı sistemlerin devreye gireceğini ve önemli bir güç çarpanı oluşturacaklarını belirtti. İsmail Demir, İngiltere ile MMU iş birliği için, “Bunu bizim istediğimiz mecraya oturması durumunda işbirliği devam eder ama işbirliği kendi içinde çok cüzi bir işbirliği” dedi.

Demir’in açıklamaları şöyle:

“Hava gücü konusunda Milli Muharip Uçak hedefimiz var ama araya koyacağımız Kızılelma, Kızılelma’nın 1-2 modeli. Hürjet devreye girecekler. Bunlar kendi ölçeğinde önemli güç çarpanı oluşturacak hava araçları olacak. MMU konusunda İngiltere ile işbirliği kendi içinde çok cüzi bir mühendislik desteği veriyor idi. O destek süreci belli bir aşamada bitecekti.

“Onun devamıyla ilgili karşılıklı iyi niyet beyanları var ama desteğin niteliği nasıl bir çerçeve oluşturulacağının konuşulması gerekiyor. Bunu yaptık. Bunu bizim istediğimiz mecraya oturması durumunda işbirliği devam eder ama işbirliği kendi içinde çok cüzi bir işbirliği. Çünkü İngiltere zaten kendi içinde projeler başlatmış durumda. Bize çok büyük bir destek gücünün olacağını sanmıyoruz. Konuşmakta fayda var. Şunu da belirteyim. Muhtaç değiliz. Olmasa da olur mu ama belirli bir iyi niyet çerçevesi olursa iyi olur. Biz 5 sene önce önerdik. Çok netlerdi. Olmayacağını söylediler. Biz de yoksa yok dedik. Bu kadar basit. “Biz yapabiliriz” İngiltere’yle iyi bir noktaya gelmiştik. İsveç Finlandiya konusunda bizim ajandamızda çok büyük bir madde yok, bizi kısıtlayan. Orada da onun sonuçlarını yavaş yavaş göreceğiz.”

“ Genelde bir yumuşama olduğu söylenebilir ama aslında anons edilmiş resmi ambargodan çok ki bazı şirketler bunu bir yavaşlatma geciktirme süreci var. Kendi içinde devam ediyor. Biz ambargo kısmına takılmıyoruz, bakmıyoruz. Çünkü belki her kısıtlama bizim için işaret fişeği anlamı taşıyor. Buradaki gençlerimizde de de oluşturduğumuz ruh bu. Biz yapabiliriz, verilmeyen herhangi bir ürün veya sistem için çok dertlenmemize gerek yok. Bunu oluşturacak, yapacak kadrolar burada, irade burada, eninde sonunda yaparız. Bazı konularda tecrübemiz eksik olabilir. Onu da yaptıkça tamamlarız. Günün sonunda bu işi başarırız. Ambargo ya da yavaşlatma yapan ülkelere mesajımız sürekli şu: Bu sadece iyi görünen ilişkileri bozmaya bazen de bazılarının art niyetlerinin ortaya çıkmasına yol açan bir mecra oluyor. Biz de bu art niyeti ve ilişki seviyesini bir yere not ederiz. Zamanı geldiğinde biz de ona göre davranırız diyoruz ama bu bizi asla yolumuzdan döndürmez.”

İLGİLİ HABERLER