İngiltere İşçi Partisi, Orta Doğu’da barış isteyen vekilinin üyeliğini askıya aldı

 İngiltere İşçi Partisi, Orta Doğu’da barış isteyen vekilinin üyeliğini askıya aldı

İşçi Partisi, Orta Doğu’da barış isteyen vekilinin üyeliğini askıya aldı

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi, milletvekili Andy McDonald’ın, 28 Ekim’de Londra’da düzenlenen Filistinlilerle dayanışma yürüyüşünde yaptığı, “Adalet sağlanana kadar, nehirle (Ürdün Nehri) deniz (Akdeniz) arasındaki İsrailli ve Filistinliler barış ve özgürlük içinde yaşayana kadar bize dinlenmek yok.” açıklaması nedeniyle parti üyeliğini üç aylığına askıya aldı.

İşçi Partisi yetkililerinden İngiliz medyasına yapılan açıklamaya göre McDonald’ın İngiltere’de antisemitizm olarak algılanan ve İsrail’i yeryüzünden silmek anlamına geldiği tartışılan “Nehirden denize” ifadesini kullanması Yahudi toplumunda endişe oluşturdu.

McDonald’ın kullandığı “Adalet sağlanana kadar, nehirle (Ürdün Nehri) deniz (Akdeniz) arasındaki İsrailli ve Filistinliler barış ve özgürlük içinde yaşayana kadar bize dinlenmek yok.” ifadeleriyle ilgili değerlendirme yapan bir parti sözcüsü, “Hafta sonu yapılan açıklamalar çok saldırgandı. Özellikle antisemitizmin yükseldiği, Yahudi vatandaşların güvenliği konusunda endişe ettiği bu dönemde.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, başlatılan soruşturma sona erene kadar McDonald’ın parti üyeliğinin askıya alındığını da kaydetti.

McDonald da parti üyeliğinin geçici olarak askıya alınmasıyla ilgili X hesabından yaptığı açıklamada, kararın soruşturma bitene kadar 3 aylığına alındığını belirtti.

Sözlerinin yanlış değerlendirildiğini aktaran McDonald, “Sözlerim, İsrail, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’daki cinayetlerin sona ermesi, bölgedeki tüm halkların özgürlük içinde, şiddet tehdidinden uzak yaşamasına yönelik yürekten bir çağrı olmak dışında yorumlanmamalı.” görüşünü paylaştı.

İLGİLİ HABERLER