• 13/04/2024

İngiltere Kilisesi, kölelikle olan tarihsel bağları telafi için 1.27 milyar dolar destek sözü verdi

 İngiltere Kilisesi, kölelikle olan tarihsel bağları telafi için 1.27 milyar dolar destek sözü verdi

Kirsty Wigglesworth/The AP

İngiltere Kilisesi, kölelikle olan tarihi bağların telafi edilmesi çabalarını artırma sözü verdi. Kilise, uzmanların hazırladığı bir raporun ardından desteğin 1.27 milyar dolara çıkarılması sözü verdi.

Kilisenin bu kararı, kendilerine danışmanlık yapan uzmanların, daha önce söz verilen 127 milyon dolar mali taahhüdün “gerçek adalet, onarım ve iyileşme için yetersiz” olduğu raporunun ardından alındı.

Ocak 2023’te, küresel Anglikanizm’in ana kilisesinin finansman organı, kölelikten etkilenen toplulukları dokuz yıl boyunca 127 milyon dolar yatırımla destekleme sözü vermişti.

Bu taahhüt, Kilise Komiserleri tarafından, başlangıçta Afrika köle ticaretine dahil olan bir 18. yüzyıl şirketine yapılan yatırımlarla finanse edildiğinin kabul edilmesinin ardından geldi.

Kiliseye girişim konusunda danışmanlık yapan uzmanlar, yeni hedefin on kat artırılarak 1.27 milyar dolar olmasını önerdi.

“Başkalarının bunu örnek almasını umuyoruz”

Kilise Komiserleri İcra Kurulu Başkanı ve Sekreteri Gareth Mostyn raporla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Umudumuz başkalarının da bize katılarak bizimle birlikte yatırım yapması. Fonun bir milyara ya da daha fazlasına ulaşacağını ve kalıcı olumlu bir miras yaratacağını umuyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER