bellonareklam1

Brexit sonrası Avrupa Birliği’ni kızdıracak yeni hamle

 Brexit sonrası Avrupa Birliği’ni kızdıracak yeni hamle
iinternational supermarket

Brexit müzakerelerinin en can alıcı konusu olan Kuzey İrlanda’ya ilişkin kurallar İngiltere ile Avrupa Birliği arasında tartışma yaratmaya devam ediyor.

Euronews’in bildirdiğine göre; İngiltere, Brexit sonrası Büyük Britanya adası ile Kuzey İrlanda arasındaki ticarette bazı malları gümrük ve tarifeden muaf tutmak için getirilen mühletleri uzatacaklarını açıkladı.

İngiltere Brexit Bakanı David Frost bu kararın Londra ile Brüksel arasında Brexit sonrası ticaretle ilgili müzakerelere daha çok zaman tanınmak üzere alındığını belirtti.

ŞU ANKİ UYGULAMAYA DEVAM EDİLECEK

Frost “AB ile potansiyel ileri görüşmelere yer açmak ve bu görüşmeler sürerken iş dünyasına belirlilik ve istikrar sunmak için hükümet İrlanda Protokolü’nün şu anki uygulamasına devam edecektir” ifadeleriyle bir bakanlık açıklaması yayınladı. Açıklamada bu durumun halen yürürlükte olan mühlet ve kolaylaştırmaları da kapsadığını kaydetti.

AB TARTIŞMA AÇMAKTAN KAÇINIYOR

Mühlet uzatmaları AB tarafından uluslararası hukukun çiğnenmesi olarak nitelendiriliyor. Son uzatma kararı da her ne kadar AB tarafını rahatsız etse de, AB’nin taraflar arasında bir krize dönüşmesini önlemek için tartışma açmaktan kaçınacağı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER