İngiltere Maliye Bakanı’nın ABD seyahati tepki çekti

 İngiltere Maliye Bakanı’nın ABD seyahati tepki çekti

İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, hayat pahalılığıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere ABD’ye gidiyor. Muhalefet ise geçim sıkıntısıyla ilgili adım atmamakla eleştirdiği hükümete tepkili.

Zahawi, “hayat pahalılığıyla mücadele” gündemli olarak ABD’de banka ve çeşitli kurum yetkilileriyle görüşecek.

TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Ancak Maliye Bakanı’nın, yeni Başbakan’ın açıklanacağı ve belki de görevini kaybedeceği hafta planladığı ziyaret tartışmalara neden oldu.

Muhalefetteki İşçi Partisi ise Zahawi’nin ABD ziyaretini eleştirerek, Maliye Bakanı’nın “İngiltere’ye odaklanması gerektiğini” savundu. Ziyaretin kamuya maliyeti de muhalefetin tepkisini çekti.

Hükümeti hayat pahalılığı konusunda adım atmamakla suçlayan İşçi Partisi’nin Milletvekili James Murray, Zahawi’nin “uluslararası gevezeliğe gittiğini” söyledi.

“ULUSLARARASI ÇABA GEREKLİ”

Zahawi ise eleştirilere karşı kendisini savunarak, “Uluslararası zorluklara karşı, uluslararası bir çaba göstermeliyiz” dedi.

Başbakan Boris Johnson’ın istifasını açıklamasının ardından Muhafazakar Parti liderliği ve Başbakanlık için Liz Truss ve Rishi Sunak yarışıyor. Ülkenin yeni Başbakanı 5 Eylül’de açıklanacak. Ancak adayların, gittikçe yakıcı hale gelen geçim sıkıntısı sorunuyla nasıl baş edecekleri henüz netleşmiş değil.

İLGİLİ HABERLER