• 22/04/2024

İngiltere Manş Denizi’ndeki göçmen botlarını Fransa’ya geri gönderme planından vazgeçti

 İngiltere Manş Denizi’ndeki göçmen botlarını Fransa’ya geri gönderme planından vazgeçti

İngiltere hükümetinin, Manş Denizi’ndeki göçmen botlarını Fransa sahillerine geri gönderme planından vazgeçtiği duyuruldu.

Göçmen örgütleri, insanların hayatını tehlikeye atacağı gerekçesiyle plana karşı çıkıyordu.

Hükümetin planını mahkemeye taşıyan memur sendikası PCS, hükümetin geri adım atmak zorunda kaldığını” bildirdi.

PCS: “BÜYÜK BİR ZAFER

PCS Genel Sekreteri Mark Serwotka “Bu İçişleri Bakanlığı çalışanları ve sığınmacılar için büyük bir zafer. Göçmen hakları savunucularıyla birlikte bu davayı açtığımız için gururluyuz. Etik açıdan ayıplanası ve insanlıktan uzak bu öneri böylece bir daha gün yüzü göremeyecek. Bu kararın geri çekilmesinin insanların hayatını kurtarmış olduğu su götürmez bir gerçek.” diye konuştu.

İÇİŞLERİ: GÖÇMEN GEÇİŞİNİ SONLANDIRACAĞIZ

Öte yandan; İçişleri Bakanlığı, hükümetin Manş Denizi’nden geçişleri sonlandırmakta kararlı olduğunu açıkladı.

Konu hakkında açıklama yapan bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü “Hükümetin tamamı bu tehlikeli deniz geçişini sonlandırmak ve insanları sömüren suç çetelerinin iş modelini geçersiz kılmakta kararlı” Bu gereksiz yolculukları durdurmak için tüm güvenli ve yasal yolları değerlendirmemiz doğrudur. Buna botları geri çevirmek de dahildir. Daha önce de söylediğimiz gibi bu taktik ulusal ve uluslararası hukukla tamamen uyumludur. Fakat Manş Denizi’nde botların güvenli bir şekilde geri gönderilebileceği vaka sayısı son derece sınırlı olacaktır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER