Caria Holidays

‘İngiltere ordusu artık üst düzey savaş gücü değil’

 ‘İngiltere ordusu artık üst düzey savaş gücü değil’

Uzun zamandır NATO’nun en güçlü ordularından birine sahip olmakla övünen İngiltere, artık ABD tarafından “üst düzey” bir ordu olarak sayılmıyor.

ÇİN, RUSYA GİBİ BİRİNCİ SINIF DEĞİL

Gizlilik kaydıyla basına konuşan bir Pentagon generaline göre, İngiltere’nin ABD, Çin, Rusya ya da Fransa gibi “birinci sınıf” bir ordusu bulunmuyor. Bunun yerine Almanya ya da İtalya gibi ülkelerle aynı kümede yer alan “ancak ikinci sınıf” bir orduya sahip. Bunun ABD Savunma Bakanlığı’nın değerlendirmesi olduğu belirtiliyor. Bir başka savunma yetkilisi de “Sonuç olarak, İngiliz Ordusu, Birleşik Krallık’ı ve müttefiklerimizi on yıl boyunca koruyamayacak bir servis.” diye yakınıyor.

YARIM YÜZ YILLIK ZIRHLILAR VAR

Britanya ordusunun üst düzey yetkilileri, ülke ordusunun şu anda yetersiz personele, yetersiz donanıma ve 30 ila 60 yıllık zırhlılara sahip olduğundan yakınıyor. Bir savunma kaynağı, kuvvetleri modernize etmeye yönelik mevcut planların çok yavaş olduğundan ve ordunun Britanya semalarını etkili bir şekilde savunamadığından, sadece “birkaç günlük” savaş için yeterli cephaneye sahip olduğundan bahsediyor. Öyle ki tank, topçu ve helikopter desteği ile 25.000-30.000 askerden oluşan bir tümeni beş yıldan daha kısa bir sürede, muhtemelen on yıla kadar sahaya süremeyeceğinden şikayet ediyorlar.

İLGİLİ HABERLER