İngiltere ordusunda mühimmat hırsızlığı: Roketler ve binlerce mermi kayıp

 İngiltere ordusunda mühimmat hırsızlığı: Roketler ve binlerce mermi kayıp

Andrew Chittock/Stocktrek Images

İngiltere’nin en çok takip edilen yayın organlarından The Telegraph, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde önemli bir kaybın yaşandığını duyurdu. Habere göre, makineli tüfekler, saldırı silahları, roketatarlar ve binlerce mermi kayıp durumda.

Gazete, kayıplar arasında eski tip Rus yapımı bir roketatar, en az sekiz adet SA-80 tüfeği ve bir dizi Glock tabancanın bulunduğunu belirtti. Haberde ayrıca, 2018 yılından bu yana askeri tesislerden toplamda en az 30 silahın çalındığına dikkat çekildi. Dahası, son dört yıl içinde Savunma Bakanlığı’ndan bin 400’den fazla laptop ve yaklaşık 300 USB sürücünün kaybolduğu belirtildi, ki bu sürücüler hassas verileri içerebilir.

Konuyla ilgili olarak, Parlamento Üyesi Sarah Olney, Britanyalıların kişisel güvenliklerinden endişe duymalarına neden olan bu gelişmeleri yorumladı. Ancak yapılan soruşturmalara rağmen, kaybolan silahların henüz bulunamadığına vurgu yapıldı. Bu durum, ülkedeki güvenlik endişelerini artırırken, kayıp envanterin bulunması için yoğun bir çaba gerektirecek gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER