İngiltere, Rusya’nın savunma ataşesini sınır dışı ediyor

 İngiltere, Rusya’nın savunma ataşesini sınır dışı ediyor

Reuters

İngiltere, Rusya’nın kötü niyetli istihbarat faaliyetlerine karşı kararlı adımlar atıyor. Ülkenin Dışişleri, İçişleri ve Savunma bakanlıkları ortak bir açıklama yaparak Rusya’nın savunma ataşesini sınır dışı edeceğini duyurdu.

İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly, Rus istihbarat toplama operasyonlarına karşı mücadele için bir dizi önlem paketini hayata geçireceklerini belirtti. Açıklamada, ismi açıklanmayan bir Rus askeri istihbarat görevlisinin ülkeden sınır dışı edileceği bilgisi paylaşıldı.

Rus diplomatların İngiltere’deki kalış sürelerinin sınırlandırılacak

Ayrıca, Rusya’ya ait bazı mülklerin diplomatik statüsünün kaldırılacağı ve Rus diplomatların İngiltere’deki kalış sürelerinin sınırlandırılacağı bildirildi. Bu yeni kısıtlamalar, Rusya’nın Londra Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Rusya’nın eylemlerine müsamaha gösterilmeyeceğinin altı çizilerek duyuruldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, bu önlemlerin Ukrayna’nın yasadışı işgalinden bu yana Rusya’nın İngiltere ve Avrupa güvenliğini tehdit etme girişimlerine karşı bir yanıt olduğunu vurguladı. Cameron, dost ve ortaklarının Ukrayna’nın yanında durmaya devam edeceğini ve Rusya’yı kötü niyetli faaliyetlerinden sorumlu tutacaklarını belirtti.

İngiltere Parlamentosuna hitaben konuşan Bakan Cleverly ise ülkenin Rus istihbarat servislerine karşı zaten zorlu bir mücadele verdiğini ifade ederek, yeni önlemlerin İngiltere’nin direncini güçlendireceğini vurguladı. Bu adımlar, Rus tehdidine karşı İngiltere’nin kararlılığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER