İngiltere ‘trafik ışığı sisteminde’ işi şansa bırakmıyor

 İngiltere ‘trafik ışığı sisteminde’ işi şansa bırakmıyor

12 Nisan’da koronavirüs kısıtlamalarından çıkış yolunda 2. aşamaya geçen İngiltere’de uluslararası seyahat kurallarını belirleyecek “Trafik ışığı sisteminin” bu hafta açıklanması bekleniyor.

Bu sistem ile hükümetin planları arasında yer alan ülkelerin, farklı kurallar içeren yeşil, sarı ve kırmızı olarak adlandırılan 3 kategoriye ayrılması bekleniyor.

EN FAZLA 10 AB ÜLKESİ

Hükümete yakın kaynaklara göre; kategoriler çok ciddi bir elemeden geçiriliyor. Hazırlanan yeşil listede 27 AB ülkesinden en fazla 10’unun yer almasının planlandığı belirtiliyor.

AVRUPA BİRLİĞİ RAZI OLMAYABİLİR

İngiliz basınında göre; bu durumun Avrupa Birliği’nin kapılarını İngiltere’ye açmasına engel olabileceği belirtiliyor. Çünkü eğer; AB, İngiltere’ye kapılarını açarsa karşılık olarak tüm AB üyesi ülkelerinde İngiltere’ye girmesinin garanti edilmesini bekliyor.

YEŞİL LİSTEYE KARANTİNA YOK

Yeşil listedeki ülkelerden gelen yolcular için 10 günlük karantina zorunluluğu kalkacak. Sarı listedeki ülkelerden gelenler için mevcut karantina kuralı devam edecek. Kırmızı listedeki ülkelerden seyahat edenler ise İngiltere’ye vardıklarında, masraflarını kendileri karşıladığı bir otelde 10 gün karantinada kalmak zorunda.

Başbakan Boris Johnson, normalleşme süreciyle ilgili yol haritasını açıkladığında uluslararası seyahatin 17 Mayıs’ta başlayama olasılığının olduğunu duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER