İngiltere, Türkiye ile sağlık turizminde yaşanan aksaklıkları görüşecek

 İngiltere, Türkiye ile sağlık turizminde yaşanan aksaklıkları görüşecek

İngiltere, Türkiye ile sağlık turizminde yaşanan aksaklıkları görüşecek

İngiltere hükümeti, yaşanan ölümlerin ardından medikal ve kozmetik turizmine ilişkin düzenlemeleri görüşmek üzere Türkiye’deki yetkililerle bir araya geleceğini açıkladı.

31 yaşındaki Melissa Kerr, 2019 yılında İstanbul’daki özel bir hastnede kalça büyütme (Brezilya popo kaldırma) ameliyatı sırasında hayatını kaybetmişti.

Bir adli tıp görevlisi, yurtdışına çıkmadan önce Kerr’e ve diğerlerine yeterli bilgi verilmediği endişesini dile getirirken, Sağlık Bakanı Maria Caulfield, hükümetin konuyu “ciddiye” aldığını söyledi.

Norfolk Kıdemli Adli Tabibi Jacqueline Lake tarafından yazılan gelecekteki ölümlerin önlenmesi raporuna yanıt veren Caufield, Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı yetkililerinin “meslektaşlarıyla görüşmek üzere kısa süre içinde Türkiye’yi ziyaret edeceklerini” söyledi.

Melissa Kerr 2019’da hayatını kaybetti

Melissa Kerr, 2019’da bir Türkiye’de bir hastanede estetik ameliyat sırasında hayatını kaybetti.

Eylül ayında yapılan bir soruşturmada, Norfolk’ta yaşayan Kerr’in, popo kaldırma ameliyatı (BBL) sırasında ölümcül bir pıhtının akciğerlerine ilerlemesi sonucu acı sonu yaşadığı bildirildi.

Soruşturmaya BBL operasyonlarının tüm estetik cerrahi prosedürleri arasında en yüksek riski taşıdığı söylendi.

Birleşik Krallık’ta, içerdiği tehlikeler nedeniyle bu tür operasyonların gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varılmış bir moratoryum bulunuyor.

Lake, Kerr’e güvenli bir karar vermesi için yeterli bilginin verilmediğine hükmederken; “Bu tür prosedürler için yurt dışına seyahat etmeye devam eden vatandaşlar için tehlike devam ediyor… ve ben gelecekteki ölümlerin bu yolla önlenebileceği görüşündeyim” diye konuştu.

Üç çocuk annesi bir kadın da Ağustos 2020’de Türkiye’de liposuction yaptırdıktan sonra hayatını kaybetmişti ve BBC daha önce ülkede yedi İngiliz hastanın kilo verme ameliyatı sonrasında öldüğünü bildirmişti.

İLGİLİ HABERLER