• 20/05/2024

İngiltere üniversitelerinde Filistin’e destek eylemleri devam ediyor

 İngiltere üniversitelerinde Filistin’e destek eylemleri devam ediyor

İngiltere üniversitelerinde Filistin’e destek eylemleri devam ediyor

İngiltere’deki üniversite öğrencileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak kampüslerde çadır kurarak gösteriler düzenlemeye devam ediyor. Son olarak, başkent Londra’daki Queen Mary University of London öğrencileri de bu eylemlere katıldı.

Öğrenciler, Gazze’ye yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla kampüs bahçelerine çadırlar kurdu. Gösterilerde, İsrail’in Refah’a yönelik kara saldırısı da kınandı. Ayrıca, okullarının İsrail ile iş birliği yapan şirketlerle ilişkilerini kesmeleri çağrısı yapıldı ve Filistin bayrakları asıldı.

Öğrencilerin Tepkisi

Öğrenciler, “Refah’tan elini çek”, “Soykırımı destekleyen şirketlere yatırıma son verin” ve “Şimdi akademik boykot zamanı” yazılı pankartlar açarak taleplerini dile getirdi. Ayrıca, İngiltere’deki diğer üniversitelerin de bu eyleme destek verdiğini belirttiler.

Kraliyet Üyelerine ve Üniversitelere Tepkiler

İngiltere Kralı 3. Charles, kanser tedavisi sürecinde halka açık programlara dönmesiyle, üniversite öğrencilerinin Filistin’e destek eylemlerini de yakından izliyor. Öğrencilerin tepkileri ve İsrail’e karşı talepleri, ülke genelinde tartışma yaratmış durumda.

İLGİLİ HABERLER