• 18/05/2024

İngiltere ve AB, Cebelitarık Sınır Anlaşmasına Çok Yakın

 İngiltere ve AB, Cebelitarık Sınır Anlaşmasına Çok Yakın

Omar Havana/AP

Cebelitarık Başbakanı, İngiltere ile Brexit sonrası İspanya sınırında serbest dolaşımı sağlayacak bir anlaşmanın çok yakın olduğunu belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroš Šefčovič arasındaki toplantı sonucunda, son beş yıldır devam eden müzakerelerde ilerleme kaydedildi.

Olumlu ve Yapıcı Toplantı

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo ve Albares, toplantının olumlu ve yapıcı geçtiğini söyledi. Picardo, anlaşmaya çok yakın olduklarını ve olumlu bir atmosferde ilerlediklerini ifade etti.

Anlaşmazlık Noktaları

Önerilen serbest dolaşım anlaşması kapsamında, Cebelitarık havaalanının AB’nin dış sınırını kimin kontrol edeceği önemli bir tartışma noktası oldu. İngiltere ve Cebelitarık, İspanyol sınır yetkililerinin havaalanında görev yapması konusundaki ısrara direndi.

Müzakerelerin Devamı

Taraflar, Haziran ayında yapılacak AB parlamento seçimleri öncesinde anlaşmaya varmak istiyor. Bu, Cebelitarık ile İspanya arasında gümrük ve pasaport kontrollerinin zorluk yarattığı sınır sorununu çözecek.

Potansiyel Paralellikler

Günde 15.000 yolcunun sınırı geçmesiyle, Kuzey İrlanda ile İrlanda arasında serbest dolaşımı güvence altına alan Windsor Çerçevesi’nde bazı paralellikler görülüyor.

Endişeler

İspanya, Cebelitarık’ta serbest dolaşımın, Schengen bölgesindeki seyahat özgürlüğünü artıracağından endişeli. Cebelitarık’taki seçmenlerin büyük çoğunluğu AB’de kalmayı destekledi.

İLGİLİ HABERLER