İngiltere ve Fransa arasında yeni yarış: Yapay zeka

 İngiltere ve Fransa arasında yeni yarış: Yapay zeka

İngiltere ve Fransa arasında yeni yarış: Yapay zeka

İngiltere ve Fransa Avrupa’nın yapay zeka başkenti olma pozisyonu için yarışıyor. Emmanuel Macron ve Rishi Sunak, son haftalarda yapay zeka hakkında planlarını peş peşe sundu.

18 Haziran’da Fransa’nın Viva Tech yıllık teknoloji konferansında CNBC’ye konuşan Macron, yapay zekada kıta Avrupa’sında bir numara olduklarını ve daha da hızlanmaları gerektiğini söyledi. Yeni “yapay zeka şampiyonları” yaratmak için 500 milyon avro (562 milyon dolar) yeni finansman açıklayan Fransız Cumhurbaşkanı, Fransa’nın yeteneklere erişimi ve teknoloji çevresinde oluşan yeni girişimler nedeniyle yapay zeka konusunda iyi bir konumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Mart ayında Birleşik Krallık hükümeti, bir “bilim ve teknoloji süper gücü” haline geldiği için süper bilgi işlem ve yapay zeka araştırmalarına 1 milyar sterlin (1,3 milyar dolar) taahhüt etti.

Stratejinin bir parçası olarak hükümet, OpenAI’nin üretken yapay zeka sohbet robotuna rakip olacak kendi “BritGPT”sini oluşturabilen “exascale” bir bilgisayar oluşturmak için yaklaşık 900 milyon sterlin harcamak istediğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER